11. 05. 2018 08:26 | PRAHA/Blesk

Češka Tereza napísala list. Takto zvláda pobyt v pakistanskom väzení

Pakistanskí colníci ju zadržali na letisku v Láhaure 10. januára. Úrady ju vinia z pašovania drog.

Češka Tereza pri výsluchu.
Češka Tereza pri výsluchu. Foto: YouTube/Jamws Bond

Hrozí jej až 14-ročné väzenie za pašovanie 9 kilogramov heroínu. Zadržaná Češka Tereza H. poskytla denníku Blesk exkluzívny rozhovor. V liste, ktorý napísala z pakistanského väzenia, opísala, ako zvláda svoj pobyt za mrežami.

Terezu H. pakistanskí colníci zadržali na letisku v Láhaure 10. januára. Úrady ju vinia z pašovania drog. Súdne pojednávanie zo 4. mája odročili, čaká na ďalšie.

Niektorým témam sa Tereza kvôli súdnemu konaniu vyhla. Opísala ale všetko, čo si mohla dovoliť. Pobyt vo väzení zvláda pomerne dobre. "Hoci mám iba 22 rokov, tak som v živote prešla už cez mnoho prekážok. Toto je jedna z ťažších, ale nič netrvá večne," zverila sa v úvode listu.

Po zdravotnej stránke sa vraj cíti relatívne v poriadku, sprevádzajú ju obvyklé zdravotné problémy, začína ju trápiť alergia na slnko. Horšie je to podľa jej slov po psychickej stránke, ako je to ťažké vraj ale pochopí len ten, kto niečo podobné zakúsil.

So spoluväzenkyňami sa moc nevída, radšej trávi čas na cele hraním kariet a čítaním anglických kníh. "Dozorcovia sú ok .., ale to len vďaka tomu, že nie som z Pakistanu. Na cudzincov si dovoľovať nemôžu," opisuje svoju situáciu Tereza.

"Čo sa týka jedla, je ostré, a tak mi varia oddelene - bez korenia. Denne máme len fazuľu, hrach alebo šošovicu. Nie je to zrovna plnohodnotná strava, ale uvedomujem si, že som v pakistanskom väzení a nie v päťhviezdičkovom hoteli v Paríži," napísala Tereza.

Tiež sa zverila, prečo vymenila svojho obhajcu. Pôvodný bol podľa jej slov neseriózny, s novým je ale spokojnejšia.

"Do Českej republiky by som chcela odkázať jediné. Je mi ľúto, že si o mne ľudia myslia samé zlé veci. Tí, čo ma poznajú, dobre vedia, že nie som kriminálnik, ani zlý človek. Len som proste bola v nesprávny čas na nesprávnom mieste! Neviem slovami vyjadriť, ako mi chýba rodina, priatelia a Česká republika," píše na záver.

Komentáre ( 0)