11. 05. 2018 20:44 | PRAHA/TASR

Referendum o vláde s ANO bude v ČSSD dlhšie

Výsledky budú známe v polovici júna.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vedenie Českej strany sociálnodemokratickej v piatok popoludní rozhodlo, že o účasti svojej strany vo vláde s hnutím ANO budú jej členovia rozhodovať vo vnútrostraníckom referende. Zároveň určilo referendovú otázku, ktorá znie: "Súhlasíte s tým, aby ČSSD vstúpila do vlády s ANO?"

Referendum bude prebiehať od 21. mája do 14. júna a jeho výsledky budú známe 15. júna, povedal podľa spravodajského servera Novinky.cz predseda ČSSD Jan Hamáček.

Oproti pôvodnému plánu tak referendum potrvá o týždeň dlhšie. 

Piatkové rokovanie vedenia ČSSD zároveň ukázalo, že strana je rozpoltená a niektorí jej členovia sa kategoricky stavajú proti vláde s trestne stíhaným šéfom ANO Andrejom Babišom, komentoval situáciu portál Aktuálně.cz.

Dlhá a búrlivá diskusia straníckych špičiek vyústila v dohodu, v súlade s ktorou zverejní Hamáček ešte pred začiatkom referenda mená všetkých možných ministrov.

"Prešiel návrh, že mená ministrov bude musieť schváliť predsedníctvo," potvrdil denníku Právo predseda Senátu Milan Štěch, ktorý je najviditeľnejším a najvyššie postaveným kritikom vlády s ANO. Takýto výsledok však pokladá za čiastkový úspech.

Na margo budúcej vlády s ANO sa po zasadnutí vedenia ČSSD rezervovane a skepticky vyjadrovali podľa Aktuálně.cz aj ďalší poprední predstavitelia vedenia, ako podpredseda ČSSD Roman Onderka či poslanec a bývalý podpredsedu strany Lubomír Zaorálek.

Komentáre ( 0)