14. 05. 2018 14:29 | LONDÝN/TASR

Európa by sa mala pripraviť na ničivejšie útoky islamistov, varuje šéf britskej tajnej služby

Od vlaňajšieho teroristického útoku na Westminsterskom moste sa v Británii podarilo odvrátiť dovedna 12 útokov.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Militantná organizácia Islamský štát (IS) chce po strate území na Blízkom východe páchať v Európe ešte "ničivejšie" a "komplexnejšie" útoky, tvrdí generálny riaditeľ britskej kontrarozviedky MI5 Andrew Parker.

Vo svojom prejave na bezpečnostnej konferencii v Berlíne šéf MI5 podľa spravodajskej stanice BBC tiež povedal, že od vlaňajšieho teroristického útoku na Westminsterskom moste sa v Británii podarilo odvrátiť dovedna 12 útokov.

Parker varoval, že hrozba zo strany IS napriek stratám pretrváva a celkové porazenie tohto "hnutia" bude treba vyvinúť v nasledovných rokoch trvalé medzinárodné úsilie.

Šéf MI5 zároveň vo svojom prejave, ktorý bol jeho prvým vystúpením mimo územia Británie, odsúdil Moskvu v súvislosti s "bezohľadným" útokom otravnou látkou novičok na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ku ktorému došlo 4. marca v anglickom meste Salisbury.

Rusko v tejto kauze obvinil z "flagrantného porušovania medzinárodného práva". Ruskú vládu Parker podľa stanice Sky News označil tiež za "hlavného protagonistu" úsilia o oslabenie európskych demokracií prostredníctvom "škodlivých aktivít", akými sú dezinformačné kampane.

Pre ne podľa neho Moskve hrozí, že sa stane ešte izolovanejšou. V súvislosti s nadchádzajúcim brexitom zdôraznil šéf MI5 nevyhnutnosť spolupráce Británie s európskymi partnermi v boji proti hrozbám či už zo strany Ruska, alebo IS.

Komentáre ( 0)