18. 05. 2018 11:42 , článok bol aktualizovaný 18. 05. 2018 12:05 | LONDÝN/TASR

Bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa prepustili z nemocnice

Spolu s dcérou Julijou ho 4. marca v anglickom meste Salisbury otrávili bojovou látkou novičok.

Dvojitý agent Sergej Škripal na archívnej snímke z 9. augusta 2006.
Dvojitý agent Sergej Škripal na archívnej snímke z 9. augusta 2006. Foto: AP Photo/Misha Japaridze

Bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa prepustili z nemocnice. Spolu s dcérou Julijou ho 4. marca v anglickom meste Salisbury otrávili bojovou látkou novičok. Informovala o tom v piatok spravodajská televízia Sky News.

Skripaľovo prepustenie potvrdil hovorca Okresnej nemocnice v Salisbury, ktorý však pripomenul, že napriek prepusteniu z nemocničného ošetrenia má Skripaľ rovnako ako Julija, ktorú prepustili 10. apríla, právo na zachovávanie lekárskeho tajomstva.

Sergeja a Juliju Skripaľovcov hospitalizovali s príznakmi otravy v Salisbury 4. marca. Neskôr sa obaja dostali z kritického stavu. Vyšetrovanie odhalilo, že počas pokusu o atentát bola použitá nervovoparalytická látka novičok, vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze.

Julija Skripaľová vo svojom prvom vyhlásení po prepustení z nemocnice uviedla, že nemá záujem využiť služby ruského veľvyslanectva a v jej mene a v mene jej otca nemá právo hovoriť nikto, iba oni dvaja.

O vydanie vyhlásenia vo svojom mene požiadala londýnsku Metropolitnú políciu. Prípad otravy Skripaľovcov, z ktorej Británia obviňuje Rusko, vyvolal diplomatickú roztržku medzi Moskvou a Západom.