28. 05. 2018 07:51 , článok bol aktualizovaný 28. 05. 2018 11:16 | PARÍŽ/TASR

Imigrant sa stal vo Francúzsku hrdinom. Zachránil dieťa, ktoré viselo z balkóna

Ľudia označili 22-ročného muža za skutočného "pavúčieho muža".

Mamoudou Gassama s francúzskym prezidentom
Mamoudou Gassama s francúzskym prezidentom Foto: Reuters

Starostka Paríža Anne Hidalgová vyzdvihla v nedeľu hrdinstvo malijského imigranta, ktorý vyliezol po priečelí obytnej budovy, aby zachránil dieťa visiace z balkóna na štvrtom poschodí. Mesto podľa nej podporí mladého muža v snahe usadiť sa vo Francúzsku.

Videonahrávka toho, ako sa Mamoudou Gassama rýchlo vyšplhal až k dieťaťu pred zrakom vyľakaných ľudí sledujúcich záchranu, sa rýchlo rozšírila na sociálnych médiách. Ľudia označili 22-ročného muža za skutočného "pavúčieho muža".

Niektorí obyvatelia Paríža už spísali petíciu, v ktorej žiadajú legalizáciu pobytu malijského hrdinu. Ako napísal denník Le Figaro, už teraz sa pod ňu podpísalo cez 4 000 ľudí.

Mamoudou Gassama prijal pozvanie francúzskeho prezidenta a osobne sa s Emmanuelom Macronom stretol. Po stretnutí oznámil, že Mamoudou dostane francúzske občianstvo a mohol by sa stať hasičom.

Zachránený chlapec sa v súčasnosti nachádza v detskom domove. Jeho 37-ročný otec je vo väzbe. Obvinili ho z opustenia svojho dieťaťa. Muž sa obhajoval slovami, že ho nechal samého iba na pár minút, pretože išiel nakupovať.

Hidalgová na sociálnej sieti napísala, že s Gassamom hovorila telefonicky, aby mu poďakovala. Mladý muž jej povedal, že prišiel do Francúzska z Mali pred niekoľkými mesiacmi a želá si v krajine zostať.

Čo sa stalo

Dramatická situácia sa odohrala v sobotu večer na ulici v severnej časti francúzskej metropoly. Miestni predstavitelia podľa médií uviedli, že rodičia dieťaťa neboli v tom čase doma. Matka bola zjavne mimo Paríža.

Noviny Le Parisien informovali, že Gassama kráčal okolo, keď videl ľudí zhromaždených pred budovou, a nezaváhal. "Urobil som to, pretože to bolo dieťa," citoval ho denník. "Liezol som... Vďakabohu som ho zachránil."