28. 05. 2018 12:52 | BRATISLAVA/zg

Chorvátsko: Zoznam povinností, ktoré musíte počas dovolenky dodržiavať

Prekročenie rýchlosti a telefonovanie počas jazdy vás vyjde poriadne draho.

Promenáda v Splite.
Promenáda v Splite. Foto: Quaoar/shutterstock.com

Počasie naznačuje, že turistická sezóna pri mori sa už začala. Jednou z najobľúbenejších destinácií Slovákov je Chorvátsko. Pripravili sme pre vás zopár rád, ktorými by ste sa mali riadiť počas pobytu v tejto stredomorskej krajine.

Cestovanie a mýto

Ak cestujete autom, musíte mať platný vodičský preukaz, technický preukaz aj doklad o poistení, tzv. zelenú kartu.

V prípade, že nie ste majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa (v chorvátskom alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané.

Deti do 5 rokov musia mať povinne autosedačku.

Počítajte aj s tým, že sa môžete dostať do kolóny. Najzaťaženejšie dni sú piatok, sobota a dni, keď sa menia turnusy.

Nezabúdajte, že v Chorvátsku nie sú diaľničné známky, ale platí sa mýto. Tento rok ostali v rovnakej výške ako vlani. Môžete ho zaplatiť v kunách alebo v eurách, a to buď v hotovosti alebo platobnou kartou. Aktuálny cenník nájdete TU.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza
 

Hraničný priechod môžete prekročiť s cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom. Dôležité je vedieť, že aj dieťa musí mať vlastný cestovný doklad.

Mladý vodič

Tento pojem na Slovensku nepoznáme, ale v Chorvátsku je veľmi dôležitý. Za mladého vodiča sa považuje taký, ktorý ešte nedovŕšil 24 rokov.

Nesmie šoférovať na ceste rýchlosťou väčšou ako 80 km/h, na rýchlostnej ceste a ceste pre motorové vozidlá s rýchlosťou väčšou ako 100 km/h, na diaľnici rýchlosťou väčšou ako 120 km/h a jazdiť mopedom rýchlosťou väčšou ako 40 km/h.

Pokuty

Tak ako u nás, aj v Chorvátsku sa platia pokuty. Je ich niekoľko typov, uvádzame tie za prekročenie stanovenej rýchlosti a telefonovanie za volantom. Ostatné nájdete na stránke nášho veľvyslanectva v Zahrebe, vrátane inštrukcií, čo robiť, ak sa vám stane alebo ste spôsobili nehodu.

Prekročenie rýchlosti v obci
do 10 km/h - 300 HRK (40 €)
od 10 do 20 km/h - 500 HRK (67 €)
od 20 do 30 km/h - 1 000 HRK (135 €)
od 30 do 50 km/h - 2 000 HRK (270 €)
nad 50 km/h od 5 000 do 15-tisíc HRK (676 € do 2029 €) alebo väzenie až na 60 dní, či zákaz činnosti vedenia motorového vozidla najmenej na 12 mesiacov.

Prekročenie povolenej rýchlosti mimo obce
od 10 do 30 km/h - 500 HRK (67 €)
od 30 do 50 km/h - 1 000 HRK (135 €)
nad 50 km/h - od 3 000 do 7 000 HRK (405 € až 947 €) alebo zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na dobu 6 až 12 mesiacov.

Používanie mobilného telefónu počas jazdy - 500 HRK (67 €).

Nezabúdajte, že v krajine je podľa priestupkového zákona v platnosti Register nezaplatených pokút, v ktorom evidujú ľudí, ktorí v stanovenej lehote pokutu nezaplatili.

Prihlasovacia povinnosť a turistická daň

Každý turista musí byť prihlásený na miestnom turistickom úrade a platiť pobytovú taxu, ktorú platíte podľa počtu dní strávených v krajine. Ak sa neprihlásite, porušíte zákon. Je pravidlo, že na pobyt vás prihlásia na recepcii hotela alebo domáci, od ktorých si prenajímate apartmán.

Turistickú daň neplatia:
deti do 12 rokov
osoby s telesným postihnutím 70 percent a vyššie + jeden pomocník
sezónni pracovníci
členovia užšej rodiny obyvateľa turistickej obce, mesta
vlastníci rekreačného objektu, ak ide o starý rodinný dom a je získaný dedičstvom od osoby, ktorá mala posledné trvalé bydlisko v turistickom meste alebo obci, v prípade, že nocujú v objekte
osoby od 12 do 18 rokov platia pobytovú taxu zníženú o polovicu
pobytová taxa sa platí za každý nocľah.

Psi a mačky áno, pitbull nie

Slováci si môžu na dovolenku do Chorvátska zobrať domáce zvieratá - psov, mačky a fretky. Podmienkou však je, že musia mať ich cestovný pas, v ktorom sú zapísané všetky očkovania. Ak chcete prevážať iné zvieratá, musíte mať povolenie od veterinára so všetkými údajmi.

Na dovolenku do tejto krajiny si nemôžete zobrať psa plemena teriér typu bull, ktoré nie sú zapísané v registri Medzinárodnej Kynologickej organizácie (pit bull teriér) a jeho krížencov.

Lokálne nariadenia

Nedávno vydali niektoré letoviská rôzne nariadenia, ktorými by sa mali turisti riadiť. Vo všeobecnosti treba rešpektovať nočný pokoj a nepúšťať nahlas hudbu a kričať.

Aj tu, ako v iných prímorských krajinách, platia odpočinkové hodiny, tzv. pižot. Sú od 14.00 h do 17.00 h. Vtedy sa môže stať, že niektoré obchody môžu byť zatvorené.

Ulička v historickom centre Zadaru.
Ulička v historickom centre Zadaru. Foto: DeymosHR/shutterstock.com
 

Všeobecne platí, že by ste sa nemali prechádzať v plavkách. V niektorých destináciách hrozia za to pokuty až do výšky 135 eur, na ostrove Hvar môžete pokutu (cca 90 €) dostať aj za opilstvo a obnažovanie sa na verejnosti (270 €).

Zadar tento rok dokonca začne dávať pokuty aj za opaľovanie sa bez plaviek na balkónoch alebo apartmánoch. Dôvodom je, že Chorváti tieto priestory považujú za verejné priestranstvo, pretože je z nich vidieť na ulicu.

Ako povedal v Teleráne delegát Stanko Delič, ktorý s našimi cestovkami spolupracuje 25 rokov, so slovenskými turistami nebývajú v Chorvátsku žiadne problémy. Má skúsenosť, že všetci dodržiavajú mieste nariadenia a predpisy.

 

Toto číslo a mail si zapamätajte

Slovenské veľvyslanectvo sa nachádza v Záhrebe. V prípade akýchkoľvek problémov kontaktujte pohotovostnú službu na čísle +385 98278182 alebo pošlite mail emb.zagreb@mzv.sk

Informácie sme čerpali z oficiálnej stránky ministerstva zahraničných vecí a veľvyslanectva v Chorvátsku.

Komentáre ( 0)