29. 05. 2018 14:52 | ŠTOKHOLM/TASR

Rebríček najčistejších vôd v Európe. Slovensko na tom nie je najlepšie

Naši susedia sú všetci pred nami.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com/AlexMaster

Najlepšia voda na kúpanie v rámci Európy je v Luxembursku, na Malte, Cypre, v Grécku a Rakúsku. Uvádza sa to v správe, ktorú v utorok zverejnili Európska agentúra pre životné prostredie (EEA) a Európska komisia (EK).

V uvedených piatich krajinách bola u minimálne 95 percent vodných plôch na kúpanie zaznamenaná najvyššia kvalita. Na špici rebríčka sú Luxembursko s najvyššou kvalitou vo všetkých 12 skúmaných vodách určených na kúpanie.

Ďalej nasledujú Malta s takmer 98,9 percentami, Cyprus (97,3 percenta), Grécko (95,9 percenta) a Rakúsko (95,1).

Ako je na tom Slovensko

Slovensko sa umiestnilo na piatom mieste od konca, keď bola vynikajúca kvalita zaznamenaná u 59,4 percenta vôd určených na kúpanie. Naši susedia sú na tom výrazne lepšie: v ČR tento ukazovateľ predstavuje 81,8 percenta, v Maďarsku 70,8 a v Poľsku 66,8 percenta. Na spodku rebríčka sa nachádzajú Albánsko, Rumunsko a Bulharsko.

Autori správy analyzovali vzorky vôd, ktoré boli odobraté z vyše 21 800 morských pláží, riek a jazier v 28 členských krajinách EÚ a tiež vo Švajčiarsku a Albánsku.

Vo všetkých monitorovaných štátoch boli dodržané najprísnejšie normy u minimálne 85 vôd na kúpanie; dostatočnú minimálnu kvalitu namerali u 96 percent. Celková úroveň kvality takýchto vôd sa v Európe v posledných rokoch postupne zlepšuje.

Celý rebríček nájdete tu: 


Rebríček najčistejších vôd v Európe
Foto: europa.eu
 

Najšpinavšie sú tieto

Minimálne štandardy stanovené príslušnou smernicou EÚ vlani podľa EEA spĺňali všetky vodné plochy na kúpanie v Rakúsku, Belgicku, Chorvátsku, Grécku, Lotyšsku, Luxembursku, na Malte, v Rumunsku, Slovinsku a vo Švajčiarsku.

Nízka kvalita bola zaznamenaná v 306 prípadoch, čo predstavuje približne 1,4 percenta skúmaných vôd. S kúpaním v nich je spojené riziko hnačiek a iných ochorení. Takéto vodné plochy musia byť počas nadchádzajúcej turistickej sezóny uzavreté.

Znečistenie riek, jazier a morskej vody spôsobuje spravidla bakteriálna kontaminácia splaškami alebo odpadmi z chovov hospodárskych zvierat. Tie sa do vodných plôch môžu dostať v dôsledku povodní alebo intenzívnych dažďov.

Komentáre ( 0)