02. 06. 2018 14:01 | HONOLULU/TASR

Havaj zápasí s vláknami vulkanického skla. Pripomínajú vlasy a sú veľmi nebezpečné

Havajčania ich nazývajú vlasy bohyni ohňa Pele.

Sopka Kilauea chrlí lávu do vzduchu neďaleko mesta Pahoa na Havaji.
Sopka Kilauea chrlí lávu do vzduchu neďaleko mesta Pahoa na Havaji. Foto: TASR/AP/George F. Lee

Havajčania už niekoľko dní nachádzajú na svojom ostrove zhluky dlhých krehkých vlákien vulkanického skla vznikajúceho z lávy zo sopky Kilauea.

Tieto vlákna sú špecifickým typom pyroklastického materiálu, ktorý súvisí s činnosťou lávových fontán pri havajských erupciách. Tento materiál sa poryvmi vetra formuje do dlhých a tenkých vláken - s dĺžkou do dvoch metrov a priemerom 0,5 mm. Pripomínajú chumáče vlasov, a preto sa pre ne vžil aj názor vlasy Pele - podľa bohyne ohňa Pele, ktorá podľa miestnych mýtov žije na sopke Kilauee.

Tieto tenké vlákna z veľmi tvrdého skla môžu byť pre obyvateľov ostrova nebezpečné - môžu totiž dráždiť oči i kožu. Úrady preto obyvateľom ostrova odporučili chrániť si oči okuliarmi a tvár rúškami.

Vlákna môžu ohroziť aj zvieratá, ak sa im tenučké sklenené "vlasy" dostanú s rastlinnou potravou do tráviaceho traktu. Odborníci neodporúčajú ani odstraňovať vlasy Pele zo striech áut alebo z ich skiel, pretože hrozí ich poškodenie.

Vulkán, ktorý začal vybuchovať pred takmer mesiacom, sa nachádza na ostrove Havaj - nazývanom tiež Veľký ostrov, pretože je z ôsmich hlavných Havajských ostrovov najväčší.
Kilauea je jednou z najaktívnejších sopiek na svete. Jej výbuch v roku 1924 usmrtil jedného človeka. Sopka vtedy 17 dní chrlila do vzduchu skaly, popol a prach.