05. 06. 2018 06:06 | WASHINGTON/TASR

Bývalého amerického agentra zatkli pre podozrenie zo špionáže pre Čínu

Pekingu sa pokúsil poskytnúť utajované vojenské informácie, za čo dostal najmenej 800.000 dolárov.

Biely dom
Biely dom Foto: TV Markíza

Bývalý agent americkej vojenskej rozviedky (DIA) bol zatknutý pre podozrenie zo špionáže pre Čínu. Ministerstvo spravodlivosti v pondelok uviedlo, že 58-ročný Ron Rockwell Hansen sa pokúsil poskytnúť Pekingu utajované vojenské informácie, za čo dostal najmenej 800.000 dolárov. Agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) ho zatkli v sobotu, keď smeroval na medzinárodné letisko v Seattli, odkiaľ chcel odcestovať do Číny, informovala agentúra Reuters.

Námestník ministra spravodlivosti John Demers nazval podľa BBC Hansenove údajné činy "zradou bezpečnosti našej krajiny" a "útokom na svojich bývalých kolegov". Hansen je obvinený okrem iného z pokusu zhromaždiť alebo poskytnúť informácie o národnej obrane zahraničnej vláde, z pôsobenia ako neregistrovaný zahraničný agent, hromadného pašovania hotovosti, pašovania tovaru zo Spojených štátov a predaja amerických technológií podliehajúcich kontrole.

Podľa ministerstva spravodlivosti pracoval Hansen pre DIA, ktorá spadá pod ministerstvo obrany, počas svojej aktívnej vojenskej služby v rokoch 2000-2006 a neskôr ako civilný zamestnanec. Hovorí plynule mandarínskou čínštinou a rusky a "dlhé roky" mal previerku pre najvyššiu úroveň utajenia. V rokoch 2013-2017 pravidelne cestoval medzi USA a Čínou. V USA mal navštevovať konferencie s vojenskou tematikou a získané informácie potom poskytovať kontaktom v Číne, ktoré boli napojené na jej tajné služby. 

Pravdepodobne sa opakovane pokúsil získať prístup k utajovaným informáciám po tom, ako prestal pracovať pre vládu USA. Hansen je najnovším z dlhého radu bývalých amerických dvojitých agentov, ktorí boli obvinení zo špionáže pre v Čínu. Bývalý agent CIA Jerry Chun Shing bol začiatkom tohto roka obvinený zo zhromažďovania alebo poskytovania informácií o národnej obrane Číne. Ďalší exagent CIA Kevin Mallory čelí v súčasnosti procesu v štáte Virgínia za predaj informácií Číne.

Komentáre ( 0)