07. 06. 2018 06:10 | WASHINGTON/TASR

Ženu, ktorú Trump omilostil, prepustili z väzenia

Alice Marie Johnsonová strávila za mrežami takmer 22 rokov.

Alice Marie Johnsonová
Alice Marie Johnsonová Foto: Reprofoto/YouTube/Global News

Američanku Alice Marie Johnsonovú (63) prepustili z federálnej väznice niekoľko hodín po tom, čo jej prezident Donald Trump odpustil zvyšok doživotného väzenia. Súd ju tam poslal za drogovú trestnú činnosť a strávila v ňom takmer 22 rokov. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Zábery spravodajskej televízie WVTM-14 v štáte Alabama zachytávali Johnsonovú, ako uteká smerom k členom svojej rodiny a pred davom divákom sa s nimi objíma. Jej prepustenie potvrdila aj Jennifer Turnerová z ľudskoprávnej organizácie Americká únia občianskych slobôd (ACLU), ktorá patrí do Johnsonovej tímu obhajcov.

 

Johnsonová si za mrežami odpykávala doživotné väzenie bez možnosti predčasného prepustenia. Za omilostenie Johnsonovej lobovala minulý týždeň priamo u prezidenta televízna hviezda Kim Kardashianová, ktorá sa k príbehu Johnsonovej dostala prostredníctvom krátkeho videa zverejneného na sociálnych sieťach. V súčasnosti už prababička Johnsonová ju následne zaujala natoľko, že sa angažovala za jej prepustenie.
Johnsonová podľa stredajšieho vyhlásenia Bieleho domu "prijala zodpovednosť za svoje správanie v minulosti a vyše dve desaťročia bola príkladnou väzenkyňou".

Ďalšia advokátka Brittany K. Barnettová už skôr oznámila, že Johnsonová je zvratom v situácii hlboko dojatá a má pocit, "akoby vstala z mŕtvych". Johnsonovú zadržali v roku 1996 spoločne s ďalšími 15 osobami. Obvinená bola s členstva v gangu pašerákov kokaínu, pričom ju usvedčili z deliktov súvisiacich s držbou a praním špinavých peňazí, informovala spravodajská stanica BBC. Išlo o jej prvý drogový delikt, navyše nesúvisiaci s násilím.
Kardashianová správu o jej omilostení prijala s nadšením a reagovala na ňu viacerými príspevkami na sociálnej sieti Twitter. "VÔBEC NAJLEPŠIA SPRÁVA!!!" napísala v tweete bezprostredne po oznámení Bieleho domu. 

Správu privítala aj organizácia ACLU. Zároveň Trumpa vyzvala, aby zmiernil trest i ďalším väzňom, ktorí boli podobne ako Johnsonová odsúdení na dlhoročné tresty a nespáchali nijaké násilné trestné činy.

Komentáre ( 0)