07. 06. 2018 09:49 , článok bol aktualizovaný 07. 06. 2018 13:57 | ŠTOKHOLM/TASR

Uzbeka, ktorý vlani útočil v Štokholme, odsúdili na doživotie

Rachmat Akilov počas súdneho procesu vyhlásil, že chcel prinútiť Švédsko, aby ukončilo svoju účasť na operáciách medzinárodnej koalície proti IS.

Obete útoku nákladného auta v centre Štokholmu.
Obete útoku nákladného auta v centre Štokholmu. Foto: TASR/AP

Na doživotný trest odňatia slobody odsúdil vo štvrtok švédsky súd 40-ročného Rachmata Akilova z Uzbekistanu, obvineného zo spáchania útoku nákladným vozidlom v centre Štokholmu, pri ktorom vlani zahynulo päť ľudí.

Akilov sa priznal k jazde ukradnutým nákladným autom po frekventovanej pešej zóne vo švédskej metropole. Usvedčili ho z vraždy spojenej s terorizmom. Jeho útok sa odohral 7. apríla 2017.

Akilov počas súdneho procesu vyhlásil, že chcel prinútiť Švédsko, aby ukončilo svoju účasť na operáciách medzinárodnej koalície proti IS. Prokuratúra pre neho požadovala doživotný trest. Súdny proces s ním trval zhruba dva mesiace a svedčilo v ňom vyše 100 osôb vrátane preživších obetí.

Uzbek pri útoku usmrtil piatich ľudí - Brita, Belgičanku a troch Švédov, pričom najmladšou osobou, ktorá pri útoku tohto moslimského fanatika zahynula, bolo 11-ročné dievča. Zranil ďalších 14 ľudí.