11. 06. 2018 09:22 | SINGAPUR/TARS

Trump vyjadril optimizmus pred summitom s Kim Čong-unom

S Kimom by sa mal stretnúť v utorok v hoteli Capella na ostrove Sentosa.

Trump so singapurským premiérom Lee Hsienom Loongom
Trump so singapurským premiérom Lee Hsienom Loongom Foto: TASR

Americký prezident Donald Trump vyslovil v pondelok optimizmus pred nadchádzajúcim summitom so severokórejským vodcom Kim Čong-unom v Singapure. Vyjadril sa tak počas pracovného obeda so singapurským premiérom Lee Hsienom Loongom, ktorému poďakoval za "pohostinnosť, profesionalizmus a priateľstvo".

"Predovšetkým zajtra máme veľmi zaujímavé stretnutie a myslím si, že to vyjde veľmi dobre," povedal Trump. S Kimom by sa mal stretnúť v utorok v hoteli Capella na ostrove Sentosa.

Šéf Bieleho domu na schôdzke so singapurským premiérom oslávil v predstihu svoje 72. narodeniny, ktoré bude mať vo štvrtok. Dostal narodeninovú tortu ozdobenú jednou sviečkou.

Vysokopostavení predstavitelia USA a Severnej Kórey sa v pondelok dopoludnia stretli v singapurskom hoteli Ritz Carlton, aby rokovali pred schôdzkou lídrov, zameranou na urovnanie konfrontácie okolo jadrového arzenálu Pchjongjangu.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo sa po "solídnych a podrobných" rokovaniach so Severokórejčanmi vyjadril, že na summit s Kimom sa teší prezident aj celý americký tím. Trump je podľa neho na summit "dobre pripravený".

Kim i Trump pricestovali do Singapuru v nedeľu niekoľko hodín po sebe. Americký prezident na otázku novinára, aký má pocit z nadchádzajúceho summitu, po prílete odpovedal: "Veľmi dobrý." Vyhlásil tiež, že bude "v priebehu minúty vedieť", či chce vodca KĽDR rokovať seriózne.

Komentáre ( 0)