11. 06. 2018 23:18 , článok bol aktualizovaný 12. 06. 2018 09:31 | SINGAPUR/jh

Historický summit USA a KĽDR: Výsledkom sú tieto zásadné dohody

Skončilo sa stretnutie Trumpa s Kim Čong-unom.

Summit Trump - Kim
Summit Trump - Kim Foto: TASR
Historické stretnutie Donalda Trumpa s Kim Čong-unom.
Donald Trump a Kim čong-un.
Americký prezident Donald Trump na historiskom summite s lídrom KĽDR Kim Čong-unom.

Trump a Kim opustili po skončení summitu hotel Capella. Kim by mal opustiť Singapur, Trumpa ešte čaká stretnutie s novinármi.

Kim Čong-un sa podľa agentúry AFP zaviazal v texte k úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova.

Na čom sa dohodli

Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un sa na utorňajšom summite v Singapure dohodli, že Spojené štáty a KĽDR nadviažu "nové" vzťahy.

V spoločnom vyhlásení oboch predstaviteľov sa uvádza, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky.

Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

Obaja lídri sa dohodli, že USA a KĽDR zabezpečia identifikáciu telesných pozostatkov vojnových zajatcov a okamžitú repatriáciu tých, ktoré už boli identifikované.

Stretnutie v Singapure

Podanie rúk amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa odštartovalo o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ) ich s napätím očakávané stretnutie.

Ako prvý prišiel do hotela severokórejský vodca, minútu pred deviatou hodinou dorazila kolóna amerického prezidenta. Obaja lídri sa po podaní rúk otočili ku kamerám a krátko spolu konverzovali. Kim Čong-un vyzeral podľa televízie Sky News strnulo, zatiaľ čo Kim Čong-un pôsobil žoviálne. Trump niekoľkokrát položil Kimovi ruku na jeho pravé plece, resp. sa dotkol jeho pravej ruky.

 

Obaja politici potom predniesli krátke vyhlásenia. "Je to pre mňa česť. Budeme mať úžasný vzťah, o tom nepochybujem," povedal Trump. Kim prostredníctvom tlmočníka uviedol, že obaja lídri prekonali prekážky "a dnes sme tu". "To je pravda," poznamenal Trump.

Potom už lídri rokovali medzi štyrmi očami. Schôdzka v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa sa skončila po približne 45 minútach. Obaja vyšli na jeden z balkónov hotela a zakývali z neho čakajúcim novinárom.

Donald Trump a Kim čong-un.
Donald Trump a Kim čong-un. Foto: TASR/AP Photo/Evan Vucci
 

Trump: Rozhovory prebehli veľmi dobre

Americký prezident na neskôr zverejnených záberoch z rokovacej miestnosti povedal, že rozhovory prebehli "dobre, veľmi dobre" a zopakoval, že s Kimom má "vynikajúci vzťah". Vyjadril presvedčenie, že sa podarí dosiahnuť dohodu. "Spoločne sa o to postaráme. My to vyriešime," konštatoval Trump smerom ku Kimovi.

Skončilo sa rozšírené kolo rokovaní, nasleduje obed

Na úvod rozšíreného kola rokovaní si Trump a Kim znovu podali ruky. Trump pred týmto kolom podľa nemeckej spravodajskej televízie n-tv povedal, že obaja "vyriešia problém, ktorý bol predtým nevyriešený". Zároveň opäť vyjadril optimizmus: "Uspejeme, dokážeme to."

Americký prezident Donald Trump na historiskom summite s lídrom KĽDR Kim Čong-unom.
Americký prezident Donald Trump na historiskom summite s lídrom KĽDR Kim Čong-unom. Foto: TASR/AP Photo/Evan Vucci
 

Spolu s Trumpom si za rokovací stôl za americkú stranu sadli aj minister zahraničných vecí Mike Pompeo, prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton a personálny šéf Bieleho domu John Kelly.

V severokórejskej delegácii sú dvaja poprední predstavitelia ústredného výboru Kórejskej strany práce a minister zahraničných vecí. Nebolo tam však vidieť Kimovu sestru Kim Jo-džong, ktorá sa v apríli zúčastnila na summite s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.

Summit odštartoval o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ) podaním rúk Trumpa a Kima. Predtým, ako sa obaja odobrali na rokovania medzi štyrmi očami, na ktorých boli prítomní len tlmočníci, severokórejský vodca dal najavo, že chce otvoriť novú kapitolu v napätých vzťahoch so Spojenými štátmi. "Staré praktiky a predsudky pracovali proti nám. Ale všetky sme prekonali. A teraz sme tu," vyhlásil Kim Čong-un.

"Je to pre mňa česť. Cítim sa naozaj dobre, budeme mať dobré rozhovory. Budeme mať úžasný vzťah, o tom nepochybujem," povedal Trump. Svojským spôsobom ukázal palcom nahor a vyhlásil: "Budeme veľmi úspešní."

 


Komentáre ( 0)