12. 06. 2018 10:32 | SINGAPUR/jh

Zaujímavosti o Kimovi: Na summit si priviezol napríklad vlastnú toaletu

Bojí sa vraj špiónov v kanáloch.

Summit Trump - Kim
Summit Trump - Kim Foto: TASR

V Singapuru sa v utorok konal summit amerického prezidenta Donalda Trumpu a Severokórejského vodcu Kim Čong-una. O Trumpovi sa dočítame nejaké zaujímavosti takmer každý deň, no Kim je jedna veľká neznáma. Médiám sa však po ich spoločnom stretnutí podarilo čo-to vypátrať.

Kim si údajne do Singapuru doviezol aj vlastnú prenosnú toaletu. Podľa juhokórejského denníka Čoson ilbo tak chce zabrániť tomu, aby cudzie rozviedky mohli zistiť podrobnosti o jeho zdravotnom stave, uviedol portál iDnes.cz.

Toaleta pricestovala na summit dopravným lietadlom, ktoré prinieslo do Singapuru aj jeho nepriestrelnú limuzínu a špeciálne potraviny. Záchod má „zamedziť potápačom v kanáloch v skúmaní stolice najvyššieho vodcu."

Znalci KĽDR tvrdia, že to nie je nič výnimočné. Vodcovia majú vždy vo svojom okolí človeka, ktorý sa stará o ich telesné funkcie a dbá o to, aby zostali skryté mimo dohľad sliedivých očí. Luxusná toaleta v hoteli bola tým pádom „nebezpečná".

Prílet Kim Čong-una do Singapuru
Prílet Kim Čong-una do Singapuru Foto: TASR
 

Z KĽDR odštartovali 3 lietadlá

Kim Čong-un sa bojí o svoju bezpečnosť. Z Pchjongjangu hodinu po sebe odleteli tri lietadlá. Cieľom bolo zmiasť rozviedky cudzích mocností, pretože nikto nevedel, v ktorom z lietadiel sedí vodca so svojimi prívržencami.

Navyše lietadlá neleteli cez zvyčajnú cestu cez Šanghaj, čo by trvalo 6 hodín. Kim nechcel cestovať nad morom, a preto leteli dlhšou trasou cez Peking a cesta tak trvala o 4 hodiny viac.

Bodyguardi Kim Čong-una
Bodyguardi Kim Čong-una Foto: TASR
 

Kimovi bodyguardi

Veľkú pozornosť opäť pritiahli vodcovi bodyguardi, ktorých má hneď niekoľko a poslušne bežia vždy s limozínou. Zaujímavosťou je, je všetci musia mať výšku ako Kim Čong-un, teda 168 centimetrov. Vodcu nesmú prerastať.

Muži, ktorých je väčšinou 12, sú príslušníci útvaru Ústredná stranícka kancelária (alebo Ústredná kancelária pobočníkov). Sú to vycvičení vojaci z Kórejskej ľudovej armády. Ovládajú rôzne bojové umenia a sú zruční aj so zbraňou v ruke.

Ide hlavne o mužov, ktorí sú Kimovi príbuzní alebo pochádzajú z prominentných rodín. Musia prejsť prísnou previerkou, ktorá posudzuje aj ich rodiny vrátane dvoch predchádzajúcich generácií.

Jedlo na summite

Kim si so sebou priviezol aj množstvo potravín. Nad každým jeho jedlom prebiehajú kontroly z bezpečnostných dôvodov. Spoločný obed s Trumpom bol tiež pod dohľadom a šesťchodové menu pozostávalo z vybraných kórejských a amerických lahôdok.

Najskôr prišiel na rad krevetový kokteil s avokádovým šalátom. Nasledovalo ázijské mangové kerabu s medovo-limetkovým dresingom a chotobnicou. Potom prišla kórejská plnená uhorka.

Ako hlavný chod im servírovali hovädzie rebierko s gratinovanými zemiakmi, s brokolicou varenou v pare a omáčkou z červeného vína. 

Potom prišiel ázijský pokrm, sladkokyslé bravčové mäso so smaženou ryžou Jang-čou. Na rad prišla aj dusená treska v sójovej omáčke s reďkovkou.

Na záver si pochutnali na čokoládovom zákusku dort Ganache tart s americkou vanilkovou zmrzlinou a čerešňovou polevou. Kto mal chuť, ten si dal ešte francúzsky koláč Tropezienne

 

Komentáre ( 0)