12. 06. 2018 11:55 , článok bol aktualizovaný 12. 06. 2018 22:27 | SINGAPUR/TASR

Trump po summite: Bolo to úprimné a priame. Zmena je možná

Na denuklearizáciu kórejského polostrova bude podľa neho dozerať medzinárodný tím expertov.

Donald Trump na tlačovej konferencii po summite s Kim Čong-unom
Donald Trump na tlačovej konferencii po summite s Kim Čong-unom Foto: TASR

Severná Kórea má potenciál byť úžasným miestom a Kim o tom vie. Povedal to americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Singapure po stretnutí so severokórejským vodcom Kim Čong-unom a podpise spoločného vyhlásenia.

Podľa Trumpa bolo stretnutie s Kimom bezprecedentné a zároveň dokázalo, že skutočná zmena je možná. Okrem toho vyslovil presvedčenie, že USA a Severná Kórea čoskoro otvoria veľvyslanectvá. "Stretnutie, bolo úprimné, priame a produktívne. Predseda Kim spustí proces, ktorý urobí mnohých ľudí šťastnými."

 

"Prítomnosť záplavy médií Kima neteší, ale chápe, prečo sú tu. Ľud Severnej a Južnej Kórey má spoločnú budúcnosť, avšak najprv je nutné odstrániť hrozbu jadrových zbraní," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Trump, pričom dodal, že sankcie uvalené na Severnú Kóreu zostanú v platnosti. Zrušené budú až vtedy, keď budú severokórejské jadrové zbrane zneškodnené.

Zneškodnenie jadrových zbraní

Na denuklearizáciu kórejského polostrova bude podľa neho dozerať medzinárodný tím expertov. "Dúfam, že to bude čoskoro," povedal Trump. Denuklearizácia je podľa neho komplexný problém, ale keď sa s ňou už raz začne a "dostanete sa do určitého bodu, niet cesty späť a všetko už napreduje veľmi rýchlo".

Severokórejský vodca podľa Trumpa sľúbil, že znefunkční všetky tri testovacie jadrové zariadenia vrátane toho, ktorý slúži na skúšky raketových motorov.

Bezpečnosť Kórejského polostrova

K otázke bezpečnosti Kórejského polostrova americký prezident povedal, že neuvažuje o jej znížení, avšak v konečnom dôsledku chce z Južnej Kórey stiahnuť 32-tisíc amerických vojakov, ktorí sú tam dislokovaní. Vyzval tiež na skončenie "vojnových hier", ktoré budú podľa neho obnovené len v prípade, že rozhovory nebudú napredovať podľa predstáv Spojených štátov.

Pred Trumpovou tlačovou konferenciou premietli novinárom prítomným v sále krátky dokument, ktorý americký prezident venoval Kimovi pred jeho odchodom zo Singapuru. Film naznačuje pozitívne vyhliadky, ktoré KĽDR má.

Historický summit sa začal podaním rúk.
Historický summit sa začal podaním rúk. Foto: TASR/AP Photo/Evan Vucci
 

Závery po summite

V spoločnom vyhlásení amerického prezidenta a severokórejského vodcu podpísanom po summite sa uvádza, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky.

Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

Obaja lídri sa dohodli, že USA a KĽDR zabezpečia identifikáciu telesných pozostatkov vojnových zajatcov a okamžitú repatriáciu tých, ktoré už boli identifikované.

Stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom sa konalo v utorok 12. júna v hotelovom komplexe Capella na ostrove Sentosa v Singapure. Išlo vôbec o prvé stretnutie úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom.

Reakcie z Kongresu

Lídri republikánov a demokratov v americkom Kongrese reagovali zatiaľ len opatrne na historické stretnutie prezidenta USA Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Uviedli tiež, že počiatočná dohoda, ktorá bola dosiahnutá, nebude znamenať veľa, kým Severná Kórea nepristúpi k plnej denuklearizácii.

Vodca republikánov v Senáte Mitch McConnell označil utorkovú schôdzku v Singapure za významný prvý krok vo vzťahoch medzi USA a KĽDR, ale nie za rozhodujúci, pokiaľ nebudú nasledovať ďalšie kroky Severnej Kórey.

McConnell upozornil, že "nasledujúce kroky v rokovaniach otestujú, či sa môžeme dostať k overiteľnej dohode". Dodal, že "my i naši spojenci musíme byť pripravení obnoviť politiku maximálneho tlaku".

Podľa predsedu Snemovne reprezentantov Paula Ryana "len čas ukáže, či to Severná Kórea tentoraz myslí vážne". Ryan spresnil, že medzitým treba voči KĽDR naďalej uplatňovať maximálny ekonomický tlak.

Demokrati sú po schôdzke Trumpa s Kimom skeptickí, konštatovala agentúra AP. Podľa nich sa Trump už vzdal účinnej "americkej páky tým, že sa zaviazal zastaviť vojenské cvičenia" so zmluvným spojencom - Južnou Kóreou.

Líder demokratov v Senáte Chuck Schumer uviedol, že "prezident Trump udelil brutálnej a represívnej diktatúre medzinárodnú legitimitu, po ktorej dlho túžila". Schumer poukázal aj na to, že dohoda podpísaná Trumpom a Kimom nedefinuje, čo znamená denuklearizácia. Summit bol podľa neho "čistou reality šou".

Veľmi kritický bol k výsledku summitu aj republikánsky senátor Marco Rubio. Vo svojom tweete Rubio napísal: "Prezident ho (Kima) rozmaznáva, aby z neho dostal dobrú dohodu. Ale Kim Čong-un nie je talentovaný chlap. Zdedil rodinný biznis po otcovi a dedovi. Je to absolútny čudák, ktorému by v žiadnej demokracii nezverili ani funkciu pomocného šarhu."

Komentáre ( 0)