15. 06. 2018 14:06 | TURKU/TASR

Maročan, ktorý v mene IS vo fínskom Turku zabil dvoch ľudí, spoznal svoj trest

Ide o vôbec prvý proces týkajúci sa terorizmu vo Fínsku.

Marocký žiadateľ o azyl v prípade útoku nožom Abdarrahmán Búanán (Abderrahman Bouanane) sedí počas súdu v Turku.
Marocký žiadateľ o azyl v prípade útoku nožom Abdarrahmán Búanán (Abderrahman Bouanane) sedí počas súdu v Turku. Foto: TASR/AP/Antti Aimo-Koivisto/Lehtikuva

Na doživotie odsúdil v piatok súd vo Fínsku marockého žiadateľa o azyl v prípade útoku nožom, ku ktorému došlo vlani na juhozápade tejto severskej krajiny. Ide o vôbec prvý proces týkajúci sa terorizmu vo Fínsku, informuje agentúra AP.

Abdarrahmána Búanána uznali za vinného v prípade dvoch vrážd a ôsmich pokusov o vraždu spojených s terorizmom počas útoku v meste Turku z 18. augusta 2017. Odsúdený muž mal byť sympatizantom teroristickej organizácie Islamský štát (IS).

K činu sa priznal, odmietol však obvinenia, že vykonal teroristický čin, ako to uvádzali žalobcovia. Maročan, ktorý mal v čase útoku 18 rokov, bol totiž podľa nich po bombardovaní sýrskeho mesta Rakka západnými spojencami motivovaný nenávisťou.

Obžaloba uviedla, že páchateľ chcel medzi obyvateľmi zasiať strach a chcel zomrieť ako mučeník - zastrelený políciou. Vyšetrovateľom povedal, že jeho prvotným plánom bolo odrezať svojim obetiam hlavy.

Zastavila ho polícia, ktorá ho počas besnenia nožom na hlavnom námestí v Turku postrelila do nohy, píše AP. Obhajoba uviedla, že Maročan, ktorý do Fínska prišiel v roku 2016, sa zradikalizoval iba krátko pred útokom, takže sa to nedá nazvať plánovaným teroristickým činom. Vyšetrovatelia uviedli, že zamietnutie jeho žiadosti o azyl pravdepodobne nebolo motívom útoku.

Komentáre ( 0)