17. 06. 2018 11:15 , článok bol aktualizovaný 17. 06. 2018 19:22 | PSAREDES,OTEŠAVO/TV Markíza

Premiéri Grécka a Macedónska podpísali zmier o názve bývalej Juhoslovanskej republiky

"Toto je veľkolepý a historický deň," povedal macedónsky premiér Zaev počas svojho prejavu pred podpísaním dohody.

Grécky premiér Alexis Tsipras (vľavo) sa zvítava s macedónskym premiérom Zoranom Zaevom.
Grécky premiér Alexis Tsipras (vľavo) sa zvítava s macedónskym premiérom Zoranom Zaevom. Foto: TASR/AP/Yorgos Karahalis

Historická dohoda na Balkáne. Premiéri Grécka a Macedónska podpísali zmier o názve bývalej Juhoslovanskej republiky. Tá by sa po novom mala volať Severné Macedónsko. Cesta k novému názvu ale nebude taká jednoduchá.

Macedónsky premiér Zoran Zaev prišiel do Grécka na lodi po jazere Prespa. V dedine na druhom brehu ho vítal jeho grécky kolega Alexis Tsipras. Obaja podpísali významnú dohodu, ktorá zrejme urovná nekonečné spory medzi oboma krajinami. Tie trvajú od osamostatnenia Macedónska.

„S odvahou a dôverou môžete hory presúvať. Podpísaním dohody o mene a strategickej spolupráci oboch našich krajín sme tie hory skutočne presunuli," vyhlásil macedónsky premiér.

„Toto je historický krok, ktorý má iba víťazov. Uzdravíme ním rany z minulosti a podporíme mier, priateľstvo a spoluprácu na celom Balkáne," pripojil sa jeho grécky kolega.

Macedónsko by malo pridať pred svoj názov geografické označenie „severné". Grécko kvôli pôvodnému menu, ktoré je zhodné s názvom jeho historickej provincie, blokovalo bývalej juhoslovanskej republike vstup do EÚ aj NATO.

„Je to pozitívny krok k odblokovaniu prístupových procesov, ktoré doteraz neboli možné," povedal Alexej Demjanski z Fóra za demokratické Macedónsko.

Dohoda , ktorú macedónska vláda podpísala, sa ale všetkým nepáči.

Proti vláde sa už postavil prezident a aj tisíce Macedónčanov, ktorí pravidelne protestujú pred parlamentom.

Odporcovia sú však aj v Grécku. Premiér Tsipras kvôli dohode dokonca čelil odvolávaniu.

Obyvatelia dvojmiliónovej balkánskej krajiny sa budú, podľa dohody, môcť aj naďalej nazývať Macedóncami. Zmluva garantuje aj používanie macedónskeho jazyka.

Krajina by sa mala oficiálne premenovať až po plánovanom referende na jeseň tohto roka. Dohoda sa bude rodiť zrejme ťažko.

„Politikom sa to ľahko hovorí. Ide o našu identitu! Zmeniť názov štátu, to je ako s mačkou a psom. Každý z nich má tú svoju," myslí si aktivistka Kalina Petrovska.

„ V tomto momente sú to iba špekulácie o tom, čo nastane. Ľudia rozhodnú o tom, čo chcú," uzatvára Demjanski.

Zmenu názvu bude musieť ešte odobriť grécky i macedónsky parlament ústavnou väčšinou. To sa však javí ako problém. Macedónska opozícia totiž hovorí, že nový názov nepodporí a otázkou tiež ostáva, ako zahlasujú ľudia v referende.

Pri zrode historickej dohody bol aj reportér TV Markíza Martin Chlebovec. Pozrite si jeho reportáž:

 

Komentáre ( 0)