20. 06. 2018 11:33 | OSAKA/TASR

Jedna katastrofa za druhou. Po zemetrasení zasiahli Osaku prívalové dažde

Narastá hrozba zosuvov blata a zrútenia obydlí.

Zemetrasenie v Osake
Zemetrasenie v Osake Foto: TASR

Prívalové dažde a ďalšie dotrasy zasiahli v stredu zemetrasením postihnutú oblasť na západe Japonska. Miestne úrady varovali pred zosuvmi blata, informuje agentúra DPA.

Mesto Osaka a jeho okolie postihlo v pondelok zemetrasenie s magnitúdou 6,1. Predstavitelia japonského meteorologického ústavu JMA varovali pred "rastúcou hrozbou zosuvov blata a zrútených obydlí", ako aj pred záplavami, búrkami, silným vetrom a rozvodnenými riekami. V niektorých častiach regiónu môže v stredu spadnúť až 300 milimetrov zrážok.

Zemetrasenie si vyžiadalo päť obetí a ďalších 400 ľudí utrpelo zranenia. Zhruba 1600 osôb zostáva v evakuačných centrách v prefektúre Osaka z dôvodu obáv, že nastanú ďalšie dotrasy, uviedla japonská vláda.

Silný dážď, ktorý oblasť postihol v stredu, zmaril úsilie o obnovu v niektorých častiach Osaky, kde boli prerušené dodávky vody a plynu.

Japonsko sa nachádza na území, kde sa stretávajú štyri tektonické platne, preto je často postihnuté zemetraseniami. V krajine sa nachádza aj vyše 100 aktívnych sopiek.

Zemetrasenie v Osake
Zemetrasenie v Osake Foto: TASR
 

Komentáre ( 0)