20. 06. 2018 14:04 | HAMPSHIRE/jh

Škandál v Británii: Vyše 450 pacientom podali v nemocnici lieky, ktoré im skrátili život

Pri zohľadnení aj chýbajúcich záznamov môže byť toto hrozivé číslo ešte väčšie o 200 ľudí.

Gosport War Memorial Hospital v Británii
Gosport War Memorial Hospital v Británii Foto: google

Britská nemocnica Gosport War Memorial Hospital čelí obrovskému škandálu. Vyšetrovanie ukázalo, že vyše 450 pacientov zomrelo následkom toho, ako im podávali silné lieky proti bolesti.

V správe vyšetrovateľov sa uvádza, že v rokoch 1989 až 2000 došlo k viacerým prípadom „nerešpektovania ľudského života". Ďalej sa píše, že na predpisovanie týchto liekov dohliadala doktorka Jane Bartonová, uviedla televízia BBC.

V nemocnici v Hampshire fungoval „inštitucionalizovaný režim" predpisovania a podávania nebezpečných liekov, ktoré neboli klinicky opodstatnené.

Doteraz v prípade obvinili iba jedinú osobu, doktorku Bartonovú, ktorá čelí disciplinárnemu konaniu. V prípade však nebolo podané žiadne trestné stíhanie a lekárka nebola ani vyradená z lekárskeho registra. Po závažných zisteniach sa rozhodla odísť do dôchodku.

Príbuzní pacientov dúfajú, že zistenia zo správy vyšetrovateľov nezostanú iba „bolestným" čakaním na odpovede a spravodlivosť.

Polícia sa praktikami v nemocnici zaoberala už v minulosti. Vtedy vyšetrovala úmrtia 92 pacientov počas troch období v rokoch 1998 až 2006. Nedošlo však k žiadnemu stíhaniu.

Vyšetrovatelia majú v rukách viac ako 25-tisíc dokumentov, ktoré obsahujú 100-tisíc strán dôležitých informácií, s ktorými budú teraz pracovať.

Komentáre ( 0)