29. 06. 2018 06:20 , článok bol aktualizovaný 29. 06. 2018 08:18 | BRUSEL/TASR

Lídri EÚ dosiahli významnú dohodu o migrácii

Angela Merkelová však zároveň pripomenula, že medzi členskými štátmi EÚ stále vládnu v otázke migrácie veľké názorové rozdiely.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Lídri EÚ dosiahli v piatok na summite v Bruseli dôležitú dohodu o migrácii. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie predsedu Európskej rady (ER) Donalda Tuska zverejnené na Twitteri.

Kvóty sú minulosťou

Na základe návrhu dohody, ku ktorému lídri EÚ po celonočnom rokovaní dospeli, umožnia jednotlivé členské štáty Únie na dobrovoľnej báze zriaďovať na svojom území centrá pre prijímanie migrantov.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil podľa spravodajskej televízie Sky News dohodu za "dobrú správu". V podobnom duchu komentovala dosiahnutie dohody aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá však zároveň pripomenula, že medzi členskými štátmi EÚ stále vládnu v otázke migrácie veľké názorové rozdiely.

"Po intenzívnej diskusii na nanajvýš náročnú tému, ktorou je pre EÚ migrácia, je dobrým signálom, že sme sa zhodli na spoločnom znení (dohody)," povedala po 12 hodín trvajúcich rokovaniach Merkelová.

 

Taliansky premiér Conte privítal dohodu EÚ

Taliansky premiér Giuseppe Conte privítal dohodu o migrácii, ku ktorej dospeli lídri Európskej únie (EÚ) v piatok na svitaní v Bruseli. Zároveň dodal, že Rím rozhodne o prípadných centrách pre prijímanie migrantov na území Talianska neskôr.

"Sme spokojní," povedal Conte novinárom po skončení deväťhodinových rokovaní v Bruseli. "Bolo to dlhé vyjednávanie, ale oddnes Taliansko už nie je osamotené," dodal.

Taliansky premiér spomenul body dohody vrátane možnosti zriadenia centier pre migrantov v krajinách EÚ, zameraných na rozhodovanie o žiadostiach o azyl. Zároveň však vyhlásil, že sa Taliansko doposiaľ nerozhodlo, či bude mať takéto zariadenia na svojom území.

 

Komentáre ( 0)