29. 06. 2018 06:33 , článok bol aktualizovaný 29. 06. 2018 11:01 | JAKARTA/TASR

Na turistami vyhľadávanom ostrove Bali vybuchla sopka

Až na 12 hodín museli uzavrieť letisko.

Sopka Agung chŕli  stĺp popola na Bali
Sopka Agung chŕli stĺp popola na Bali Foto: TASR

Medzinárodné letisko na turistami vyhľadávanom indonézskom ostrove Bali otvorili v piatok popoludní miestneho času po tom, ako bolo takmer 12 hodín uzavreté pre hrozbu, že sa do oblasti dostane sopečný prach. Miestna sopka Agung totiž vychrlila stĺp popola a sopečných plynov, ktorý dosiahol výšku 2500 metrov.

V dôsledku uzavretia letiska uviazli tisícky cestujúcich. Došlo k zrušeniu 450 letov, čo postihlo približne 75 000 ľudí.

Turisti uviazli na Bali.
Turisti uviazli na Bali. Foto: TASR/AP Photo/Firdia Lisnawati
 

Indonézska agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof uviedla, že podľa testov nie je vo vzdušnom priestore letiska žiadny sopečný prach a tak ho opäť otvorili.

Sopka Agung sa nachádza približne 70 kilometrov severovýchodne od balijského turistického strediska Kuta. Veľký výbuch tam zaznamenali naposledy v roku 1963, keď zahynulo približne 1100 ľudí.

Výrazné zvýšenie aktivity vyvolalo vlani hromadnú evakuáciu, sopka sa však odvtedy znova upokojila a úrady vo februári znížili stupeň príslušnej výstrahy.

Indonézia leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.

 


Sopka Agung vychrlila stĺp popola.
Sopka Agung vychrlila stĺp popola. Foto: TASR/AP Photo/Firdia Lisnawati