12. 07. 2018 06:20 , článok bol aktualizovaný 12. 07. 2018 08:44 | BRATISLAVA/TASR

Skončila sa prvá Česká republika, komentovala opozícia hlasovanie o dôvere vláde

Druhá vláda Andreja Babiša získala dôveru 264 dní po voľbách, čo je najdlhšie v histórii.

Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. Foto: Szilard Koszticsak/MTI via AP

Poslanecká snemovňa Parlamentu Českej republiky vyslovila vo štvrtok dôveru vláde premiéra Andreja Babiša. Informovala o to spravodajská televízia ČT24.

Druhá vláda Andreja Babiša získala dôveru Poslaneckej snemovne po viac ako 15-hodinovom maratóne v rokovacej sále. Ako sa predpokladalo, menšinový kabinet hnutia ANO a ČSSD podporili poslanci týchto strán a poslanci KSČM. Celkom hlasovalo za dôveru 105 poslancov zo 196 prítomných. Proti bolo 91 poslancov (ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN). Kvórum pre vyslovenie dôvery bolo 98 hlasov.

V sále nebol prítomný exminister vnútra Milan Chovanec (ČSSD) a komunista Zdeněk Odnráček, informoval spravodajský server Novinky.cz. ČT24 poznamenala, že Babišova vláda získala dôveru 264 dní po voľbách, čo je najdlhšie v histórii.

Pred hlasovaním vládu podporil prezident Miloš Zeman, hájil ju premiér Babiš aj predseda ČSSD Jan Hamáček. Snemovňou ale väčšinu dňa zaznievala kritika. Predsedovia jednotlivých strán síce vystúpili už pomerne skoro, potom sa ale hlásili ďalší a ďalší poslanci. Na hlasovanie tak došlo až po polnoci.

Skončila sa prvá Česká republika, komentovala opozícia hlasovanie

Časť opozičných politikov sa zhodla na tom, že sa skončila "prvá Česká republika". Kritizovali predovšetkým to, že komunisti, ktorí kabinet podporili, budú mať podiel na moci, informoval spravodajský server Novinky.cz.

"Dopadlo to, bohužiaľ, tak, ako sa dalo očakávať. Hnutie ANO sa odmietalo vzdať predstavy, že premiérom bude trestne stíhaný eštebák, víťaza volieb podporili len dve strany, 28 rokov po slobodných voľbách bolo prelomené tabu a k vládnej moci sa dostáva komunistická strana," reagoval predseda poslancov TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Je to zlá vláda pre Českú republiku, je to polokomunistická vláda. Je to vláda, ktorá je neúplná, chýba jej obsadenie tak dôležitého postu, ako je minister zahraničia. Nemá vlastné programové ciele," povedal šéf ODS Petr Fiala.

Podľa niekdajšieho ministra zahraničia Karla Schwarzenberga (TOP 09) ide o pozoruhodnú udalosť. "Skončila sa republika. Je to druhá Česká republika. Andrej Babiš bude viesť štát ako vodca," konštatoval Schwarzenberg. Koalíciu hnutia ANO a ČSSD prirovnal k mačke a kanárikovi. "Keď dáte do jednej klietky mačku a kanárika, tak by som chcel vedieť, ako ten kanárik bude mačku kontrolovať," pripodobnil.

Komentáre ( 0)