13. 07. 2018 11:46 | NEMECKO/zg

Ak idete k moru, pripravte sa tento víkend na upchaté diaľnice

Kolóny sa budú tvoriť najmä na trasách smerujúcich na juh.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Európske diaľnice budú tento víkend preplnené a vodiči by mali počítať s kolónami. Upozorňujú na to autokluby Nemecka (ADAC) a Rakúska (ÖAMTC), ako aj český BESIP.

Kolóny sa budú tvoriť najmä na trasách na juh, pretože začínajú prázdniny v najľudnatejšej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko a v časti Holandska. Okrem Bavorska a Bádensko-Württenberska sú zatvorené v Nemecku už všetky školy a to isté platí pre susedné krajiny.

Ako informuje BESIP, podľa skúseností z minulého roka, sa dá očakávať zvýšený počet áut na severo-južných trasách smerujúcich k moru.

Upchaté budú nielen trasy na juh do Stredomoria, ale aj k Severnému a Baltskému moru, hoci od júla do konca augusta nesmú cez víkend jazdiť po diaľniciach kamióny, píšu novinky.cz.

Kolóny však môžu byť aj v opačnom smere, pretože sa od morí budú vracať prví turisti.

Opravy v Chorvátsku

V Chorvátsku, nezvyčajne v hlavnej turistickej sezóne, opravujú letnú trasu diaľnice A3 smerujúcu od Maďarska na Záhreb. Na niekoľkých miestach tam cestári vymieňajú asfaltový povrch, jazdí sa iba v jednom jazdnom pruhu vedenom v protismere. Pravidelne sa tu v piatok večer a v sobotu tvoria kolóny.

Cestári opravujú aj most na ostrov Krk a jazdí sa po ňom zníženou rýchlosťou 60 km/h. Vodiči by tu tiež mali počítať so zdržaním.

Nočné uzávierky A8 medzi Nemeckom a Rakúskom

Na nemeckej diaľnici A8 až do piatka 20. júla robia cestári rozsiahlu rekonštrukciu. A tak v čase od 21.00 h do 05.00 h uzatvárajú časť diaľnice, konkrétne východy Traunstein a Bad Reichenhall na trase Salzburg a Mníchov.