14. 07. 2018 17:04 , článok bol aktualizovaný 14. 07. 2018 17:29 | PARÍŽ/TASR

Faux pas na oslave Dňa dobytia Bastily: Jedno z lietadiel vypustilo nesprávnu farbu

Po bulvári Champs-Élysées pochodovalo pred zrakmi francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, jeho manželky tisíce vojakov.

Oslavy Dňa Bastily.
Oslavy Dňa Bastily. Foto: AP Photo/Francois Mori

Slávnostnou vojenskou prehliadkou si v sobotu Francúzsko pripomenulo sviatok dobytia Bastily, ktorý každoročne pripomína začiatok Veľkej francúzskej revolúcie v roku 1789.

Po bulvári Champs-Élysées pochodovalo pred zrakmi francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, jeho manželky a ďalších domácich i zahraničných hostí takmer 4300 vojakov a vojačiek.

Jedno z lietadiel vypustilo zlú farbu

 

Francúzska armáda účastníkom prehliadky predviedla aj rôznu techniku vrátane 220 vozidiel. Nad hlavami divákov preletelo 64 lietadiel a vrtuľníkov.

Nechýbal ani akrobatický tím francúzskeho letectva, ktorý vytvoril na oblohe dymovú modro-bielo-červenú trikolóru. Tento bod programu však tentoraz sprevádzalo menšie faux pas, keď lietadlo, ktoré malo za sebou zanechať modrú dymovú stopu, vypustilo červený dym.

Prehliadka sa opäť konala za prísnych bezpečnostných opatrení, keďže pred dvoma rokmi došlo vo francúzskom meste Nice k teroristickému útoku, pri ktorom zahynulo 86 ľudí a vyše 450 utrpelo zranenia. Spomienkové podujatia na túto tragédiu sa v Nice začali o 16.30 h.

Čestnými hosťami centrálnych osláv v Paríži boli tento rok Singapur a Japonsko. Singapur je jedným z hlavných spojencov francúzskych vzdušných síl v juhovýchodnej Ázii, Francúzsko a Japonsko si zasa pripomínajú 160. výročie nadviazania diplomatických vzťahov. Kvôli záplavám však cestu do Paríža zrušil japonský premiér Šinzó Abe, ktorého zastúpil šéf diplomacie Taro Kono.

Vo večerných hodinách bude z Eiffelovej veže odpálený tradičný ohňostroj.
Búrlivé oslavy môže Francúzsko zažiť aj v nedeľu, ak jeho futbalisti zvíťazia nad Chorvátskom vo finále majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré sa konajú v Rusku.

Komentáre ( 0)