16. 07. 2018 10:35 , článok bol aktualizovaný 16. 07. 2018 13:15 | HELSINKI/jh, TASR

Summit Trump-Putin: Americký prezident na Putina žmurkol

Summit predchádzali viaceré protesty v uliciach.

Summit Trump-Putin vo Fínsku
Summit Trump-Putin vo Fínsku Foto: TASR

Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok v Helsinkách stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Obaja prezidenti sa stretli v helsinskom prezidentskom paláci (Presidentinlinna).

Trump označil stretnutie za "dobrý začiatok". "Dobrý začiatok, veľmi dobrý začiatok pre každého," uviedol Trump po vyše dvojhodinových rozhovoroch s Putinom medzi štyrmi očami, len za prítomnosti tlmočníkov.

Ako poznamenala agentúra AP, po tomto dialógu nasledoval pracovný obed, po ktorom Trump a Putin vystúpia na spoločnej tlačovej konferencii vo fínskej metropole.

 

Prvé samostatné stretnutie

Ide o ich vôbec prvé samostatné stretnutie a zároveň o prvý bilaterálny summit lídrov týchto krajín od apríla 2010. Putin a Trump sa najskôr zišli medzi štyrmi očami a následne za prítomnosti ďalších členov svojich delegácií. Rokovať budú i ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a šéf americkej diplomacie Mike Pompeo.

Reportér bitskej televízie Sky News Mark Stone si všimol, že Donald Trump na Vladimira Putina žmurkol pri ich prvom stretnutí na summite. Ako dôkaz zverejnil na svojom Twitteri video.

Obaja lídri si podali ruky a následne sa odobrali do rokovacej miestnosti, kde viedli dialóg medzi štyrmi očami, len za prítomnosti tlmočníkov. Rokovací deň sa uzavrie spoločnou tlačovou konferenciou.

Trump bezprostredne pred začiatkom summitu na brífingu povedal, že s Putinom hodlá hovoriť o bilaterálnych vzťahoch medzi Washingtonom a Moskvou, jadrových zbraniach, otázke Číny, ako aj o vojenských a obchodných záležitostiach, spresnila spravodajská stanica CNN. Trump podľa vlastných slov dúfa v nastolenie dobrých vzťahov.

Summit sa koná v čase, keď sú americko-ruské vzťahy v najhoršom stave od ukončenia studenej vojny. Zhoršili ich viaceré záležitosti ako ruská anexia Krymu, ruská podpora separatistov na Ukrajine, podpora sýrskeho prezidenta Bašára Asada, údajný zásah do amerických prezidentských volieb v roku 2016 či nezhody ohľadom iránskeho jadrového programu.

Summit Trump-Putin
Summit Trump-Putin Foto: TASR
 

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pred summitom pre ruské médiá uviedol, že Moskva neočakáva v Helsinkách ľahké rokovania, dúfa však, že summit bude prvým krokom v prekonávaní krízy, ktorá vládne vo vzájomných vzťahoch.

Putin meškal

Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval v pondelok o 13.00 h miestneho času do fínskej metropoly Helsinki. Jeho prílet meškal 30 minút, čo je podľa agentúry AP ďalším dokladom známej nedochvíľnosti ruského lídra. Polhodinové oneskorenie znamená i posun začiatku dnešného vrcholového stretnutia so šéfom Bieleho domu medzi štyrmi očami v helsinskom prezidentskom paláci (Presidentinlinna).

Putin priletel do Fínska na summit s Trumpom
Putin priletel do Fínska na summit s Trumpom Foto: TASR
 

Putinova nedochvíľnosť, často vnímaná ako jeho zvyk vyviesť svojich spoluúčastníkov dialógu z rovnováhy, sa však javí skôr ako jeho osobná črta než vypočítavá stratégia.

Trump priletel do Helsínk už v nedeľu, kedy sa konal aj najväčší z hlásených protestov pod názvom Helsinki Calling (Volanie Helsínk). Demonštranti venovali pozornosť najmä kľúčovým globálnym otázkam.

Summit Trump Putin vo Fínsku
Summit Trump Putin vo Fínsku Foto: TASR
 

Trumpa vítali jeho stúpenci

Niekoľko desiatok stúpencov amerického prezidenta Donalda Trumpa nadšene vítalo šéfa Bieleho domu, keď sa so svojou kolónou blížil v nedeľu večer k svojmu hotelu v Helsinkách.

Menšiu lokalitu pri križovatke na trase Trumpovho sprievodu do luxusného hotela na nábreží, kde bude americký prezident s manželkou Melaniou ubytovaný, obklopili desiatky policajtov, píše agentúra AP.

Fanúšikovia Trumpa, z nich viacerí z protiimigračnej strany Skutoční Fíni, uviedli, že chceli preukázať americkému lídrovi podporu v krajine, kde mnohí ľudia kritizovali jeho politiku. Účastníci demonštrácie prišli s vlajkami USA a čiapkami s Trumpovým heslom "Make America Great Again" (Urobme Ameriku znova veľkou). Z druhej strany ulice bolo sporadicky počuť prejavy nesúhlasu.

Pivo pri príležitosti summitu Trumpa s Putinom
Pivo pri príležitosti summitu Trumpa s Putinom Foto: TASR
 

Fíni pripravili viaceré suveníry

Fíni pripravili pamätnú fľašku piva s podobizňou Trumpa a Putina na etikete, ktorú pri príležitosti stretnutia svetových lídrov uvaril malý fínsky pivovar. Okrem toho sa v uliciach a obchodoch predávajú matriošky s podobizňou svetových lídrov.

Tusk vyzval Trumpa a Putina, aby neničili celosvetový poriadok

Predseda Európskej rady (ER) Donald Tusk vyzval v pondelok amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a Čínu, aby spolupracovali s Európou a spoločne sa vyhli obchodným vojnám a zabránili konfliktom a chaosu.

Tusk sa vyjadril v Pekingu pri otvorení summitu Číny a Európskej únie, ktorý sa začal len niekoľko hodín pred napäto očakávaným summitom Trumpa a Putina v Helsinkách

"Všetci sme si vedomí faktu, že architektúra sveta sa mení priamo pred našimi očami, a je našou spoločnou úlohou dosiahnuť, aby to bola zmena k lepšiemu," povedal Tusk. Minulý týždeň šéf ER vyčítal Trumpovi neustálu kritiku európskych spojencov a vyzval ho, aby pamätal na to, kto sú jeho priatelia, keď sa stretne s Putinom.

Fínsky prezident Sauli Niinisto a americký prezident Donald Trump s manželkami
Fínsky prezident Sauli Niinisto a americký prezident Donald Trump s manželkami Foto: AP
 

 

Komentáre ( 0)