17. 07. 2018 06:17 | LONDÝN/TASR

Štátny tajomník britského ministerstva obrany odstúpil z funkcie

Guto Bebb hlasoval proti dodatku k návrhu zákona, ktorý zabráni po brexite Británii vyberať clá týkajúce sa EÚ, pokiaľ nebude existovať vzájomná dohoda.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Prasit Rodphan/shutterstock.com

Britský štátny tajomník ministerstva obrany Guto Bebb odstúpil zo svojej funkcie v súvislosti s hlasovaním proti dodatku k návrhu zákona o budúcich obchodných vzťahoch, ktorý je súčasťou plánov odchodu Británie z Európskej únie (EÚ). Informovala o tom v pondelok spravodajská stanica BBC.

Bebb, ktorý bol v rezorte obrany zodpovedný za zákazky v oblasti obrany, hlasoval proti dodatku k návrhu zákona, ktorý zabráni po brexite Británii vyberať clá týkajúce sa EÚ, pokiaľ nebude existovať vzájomná dohoda. Kritici tvrdia, že dodatok k zákonu oslabí nedávno ohlásenú pozíciu Spojeného kráľovstva v rokovaniach o vystúpení krajiny z EÚ. 

Členovia parlamentnej Dolnej snemovne schválili návrh zákona o colnej únii s EÚ pomerom 318 ku 285 hlasom. Návrh teraz smeruje lordom do hornej komory parlamentu. Bebb sa stal štátnym tajomníkom rezortu obrany v januári tohto roka. V referende o brexite v roku 2016 hlasoval za zotrvanie Británie v Únii. 

Britská vláda zverejnila nedávno podrobný plán brexitu, ktorý predložila parlamentu. Ešte pred jeho zverejnením odstúpili zo svojich funkcií britský minister pre brexit David Davis a po ňom i šéf diplomacie Boris Johnson, ktorí Mayovej plán pokladajú za príliš "mäkký" a v rozpore s tým, za čo Briti v roku 2016 v referende o vystúpení z EÚ hlasovali. Mayovej plán odchodu z EÚ predpokladá úzke prepojenie Británie s Úniou v oblasti obchodovania s tovarmi, avšak nie so službami.

Komentáre ( 0)