17. 07. 2018 11:40 | HELSINKI/jh

V Rusku radosť, v USA hanba. Trump je pod paľbou kritiky za podlizovanie sa Putinovi

Voči Trumpovi sa v USA vzopreli aj jeho podporovatelia. Hovoria o najviac zahanbujúcom stretnutí.

Summit Trump-Putin
Summit Trump-Putin Foto: TASR

Summit Trump-Putin, ktorý sa uskutočnil v pondelok 16. júla, vyvolal rozporuplné reakcie. Výsledky summitu oceňujú ruskí politici i médiá, naopak amerických demokratov i niektorých republikánov nahnevali Trumpove slová, podľa ktorých v otázke zapojenia sa Ruska do volieb v USA verí Putinovi.

Trump uviedol, že nevidí dôvod, prečo by sa Rusko staralo do amerických volieb. To znepokojilo bývalého šéfa CIA Johna O. Brennana. Deň pred summitom totiž Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton tvrdil, že Trumpova administratíva vníma ruské zamiešavanie sa do volieb za problematické, uviedol portál televízie ČT 24.

Nancy Pelosiová, ktorá stojí na čele demokratov v Snemovni reprezentantov USA uviedla, že Putin na Trumpa niečo musí mať, inak by sa takto nezachoval. Vôbec nespomenul anexiu Krymu, ktorá je jedným z hlavných dôvodov veľmi chladných vzťahov medzi Západom a Ruskom. Nezmienil sa ani o agresívnom správaní Ruska voči Ukrajine, o krvavej intervencii Moskvy v Sýrii ani o údajnej otrave bývalého ruského agenta vo Veľkej Británii. Naopak, Putina pochválil za majstrovstvá sveta vo futbale. Trumpa kritizovali aj za to, že sa Putinovi nedokázal postaviť v žiadnej otázke.

Summit Trump-Putin
Summit Trump-Putin Foto: TASR
 

Časopis Time v komentári uviedol, že americký prezident vyzeral vedľa Putina ponížene a slabo. Denník The New York Times zase kritizuje Trumpa za to, ako odsúdil vyšetrovanie ministerstva spravodlivosti ohľadne väzieb svojej kampane na Rusko. Označil ho za „katastrofu pre našu zem". Agenta FBI, ktorý svedčil v tejto záležitosti, zase označil za „hanbu pre našu zem".

Podľa amerických tajných služieb sa Rusko montovalo do prezidentských volieb v USA, ktoré vyhral práve Donald Trump. Rusko sa údajne snaží podkopať americkú demokraciu, uviedol podľa Reuters šéf DNI Dan Coats.

Rusi sa vidia ako víťazi summitu

Zatiaľ čo Američania sa búria, reakcie Ruska sú pozitívne. Médiá píšu o schôdzke rovnocenných partnerov, pre Rusko je summit dôkazom toho, že si v Sýrii vedie dobre.

Trumpove slová sa páčili aj izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi. Po summite ocenil, že Moskve i Washingtonu ide o bezpečnosť Izraela.

Summit Trump-Putin
Summit Trump-Putin Foto: TASR
 

Tlačová konferencia v rukách Putina

Podľa amerických médiá ukázal na tlačovej konferencii po summite Trump svoju podriadenosť Putinovi. Opakovane ho odmietol kritizovať a naopak uviedol, že ho považuje za svoju „konkurenciu", čo myslel ako kompliment.

Kongresmani si teraz zavolali amerického prezidenta na koberček. Stretnutia sa uskutoční v utorok, obsah jednania ale nie je známy.

 

Komentáre ( 0)