17. 07. 2018 20:48 , článok bol aktualizovaný 17. 07. 2018 21:15 | WASHINGTON/TASR

Trump uznal závery o zasahovaní Ruska do amerických volieb

Teraz tvrdí, že v Helsinkách sa len nesprávne vyjadril.

Donald Trump a Vladimír Putin.
Donald Trump a Vladimír Putin. Foto: Jussi Nukari/Lehtikuva via AP

Vzťahy medzi USA a Ruskom sa výrazne zlepšili, vyhlásil v utorok americký prezident Donald Trump. Zároveň zdôraznil, že uznáva závery amerických spravodajských služieb o zasahovaní Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Informovala o tom agentúra AP.

Trump sa takto vyjadril v Bielom dome po vlne kritiky, ktorá nasledovala po jeho pondelkovom rokovaní so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom v Helsinkách. Trump totiž na spoločnej tlačovej konferencii s ruským prezidentom uviedol, že nevidí žiadny dôvod, prečo by Rusko zasahovalo do amerických volieb.

Trump však teraz tvrdí, že v Helsinkách sa len nesprávne vyjadril. Podľa svojich slov mal na mysli opak, teda, že nevidí dôvod, prečo by Rusko nemalo byť zodpovedné za zasahovanie do volieb.

Poprední demokrati ho za to kritizujú

Demokrati v americkom Kongrese pomerene negatívne reagovali na slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorými v utorok odvolal, respektíve opravil svoje pondelňajšie tvrdenie vyslovené na tlačovej konferencii s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Trumpa kritizoval líder demokratickej menšiny v Senáte Chuck Schumer i líderka demokratickej menšiny v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosiová, informovala agentúra DPA. 

Podľa Schumera sa však teraz Trump teraz len snaží vykrútiť na domácej pôde. "Dvadsaťštyri hodín je prineskoro, a tiež na nesprávnom mieste... Ak prezident nevie povedať priamo prezidentovi Putinovi, že sa mýli, a my a naše tajné služby máme pravdu, je to neúčinné," povedal. Trumpa nešetrila ani Pelosiová, ktorá uviedla, že prezidentovo opravné vysvetlenie len ešte viac zahanbilo USA.

Komentáre ( 0)