19. 07. 2018 22:20 , článok bol aktualizovaný 20. 07. 2018 06:40 | WASHINGTON/TASR

Na jeseň bude zrejme ďalšia schôdzka Trumpa s Putinom, šéf amerických tajných služieb o tom nevedel

Podľa AP sa predpokladá, že ich schôdzka sa bude konať v Bielom dome.

Donald Trump a Vladimír Putin.
Donald Trump a Vladimír Putin. Foto: Jussi Nukari/Lehtikuva via AP

Americký prezident Donald Trump požiadal poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona, aby pozval ruského prezidenta Vladimira Putina do Washingtonu. Stretnutie by sa malo uskutočniť na jeseň. Informovala o tom agentúra AP.

Ako vo štvrtok na brífingu uviedla hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová, diskusie o príprave stretnutia Trumpa s Putinom už prebiehajú. Podľa AP sa predpokladá, že ich schôdzka sa bude konať v Bielom dome. Sandersová však vo štvrtok nepovedala, kde sa prezidenti USA a Ruska stretnú.

Samotný Trump v jednom zo svojich štvrtkových tweetov venovaných Putinovi a ich nedávnej schôdzke v Helsinkách napísal, že sa teší "na naše druhé stretnutie".

Šéf amerických tajných služieb (DNI) Dan Coats nevedel, že Trump pozýva Putina do Bieleho domu. V reakcii na tweet Bieleho domu, ktorý informoval, že Trump poveril svojho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona, aby pozval Putina do Washingtonu, Coats podľa agentúry AP uviedol, že o tom nebol upovedomený. Dodal, že "to (stretnutie) bude zaujímavé".

Vyhlásil tiež, že nevie nič o o obsahu súkromných rozhovorov medzi Trumpom a Putinom v Helsinkách. "To je výsada prezidenta," povedal Coats. "Ak by sa ma bol pýtal, ako by sa (to stretnutie) malo odohrať, navrhol by som iný spôsob," poznamenal Coats, keď sa vyjadroval k formátu schôdzky prezidentov Putina a Trumpa, ktoré sa konalo medzi štyrmi očami za prítomnosti tlmočníkov. Coats podotkol, že "tam je vždy riziko", že Putin si schôdzku zaznamenáva. V rozhovore pre televíziu CBS Coats okrem toho priznal, že on sám - ako šéf DNI - doteraz nevie, čo sa na tejto schôdzke Putina s Trumpom dialo.

Trump a Putin sa v Helsinkách stretli 16. júla. Šlo o ich prvé plnohodnotné bilaterálne rokovanie od Trumpovho zvolenia za prezidenta USA vo voľbách v roku 2016. Dovtedy mali za sebou len niekoľko krátkych osobných rozhovorov, ktoré sa konali počas multilaterálnych medzinárodných summitov.

Komentáre ( 0)