24. 07. 2018 06:01 , článok bol aktualizovaný 24. 07. 2018 08:26 | ATÉNY/TASR

Ohnivé peklo v Grécku: Hlásia najmenej 74 obetí, niektorí nestihli ujsť a uhoreli v autách

Oheň sa šíril vysokou rýchlosťou a miestnych obyvateľov i turistov tak zastihol nepripravených.

Veľké požiare v okolí Atén.
Veľké požiare v okolí Atén. Foto: TASR/AP Photo/Thanassis Stavrakis
Stúpajúci dym z lesného požiaru nad antickou Akropolou v Aténach.
Evakuáciu obyvateľov viacerých gréckych obcí si vynútil požiar.
Oheň sa veľmi rýchlo šíril.

Najmenej 74 mŕtvych a viac než 164 zranených evidujú v Grécku v súvislosti s rozsiahlymi požiarmi porastov, ktoré vypukli v okolí hlavného mesta. Mnohí zo zranených sú v kritickom stave, informovali v utorok agentúry DPA a AP s odvolaním sa na grécke pohotovostné zložky, zdravotníkov a médiá.

Evakuáciu obyvateľov viacerých gréckych obcí si vynútil požiar.
Evakuáciu obyvateľov viacerých gréckych obcí si vynútil požiar. Foto: TASR/AP Photo/Thanassis Stavrakis
 

Pobrežná stráž uviedla, že bezvládne telá štyroch obetí - troch žien a dieťaťa - boli objavené na mori blízko jednej z oblastí v okolí Atén, zasiahnutých ničivými požiarmi. Ďalších 26 tiel našli podľa gréckeho Červeného kríža a predstaviteľov oblastnej samosprávy blízko prístavného mesta Rafina.

"Chceli nájsť únikovú cestu, ale nanešťastie to títo ľudia a ich deti nestihli včas. Keď videli, že sa blíži koniec, tak sa inštinktívne objímali," uviedol šéf gréckeho Červeného kríža Nikos Ekonomopulos.

Medzi desiatkami obetí požiarov v Grécku sú aj matka so synom z Poľska. Zranených je 164 dospelých a 23 detí, doplnila hovorkyňa hasičov, podľa ktorej nie je žiadne z detí v ohrození života. Počet nezvestných úrady doposiaľ nestanovili.

Žena so synom zomreli po tom, ako sa prevrátila loď, v ktorej ich evakuovali pred požiarom, povedal šéf poľskej cestovnej kancelárie Grecos so sídlom v Poznani. Dvojica bola na dovolenke v rezorte Mati východne od Atén.

Grécka námorná polícia a ďalšie zložky evakuovali 45 osôb z hotela Mati v lodiach. Jedna z nich sa prevrátia a zomreli všetci cestujúci. Táto tragédia si vyžiadala celkovo desať mŕtvych.  Totožnosť ostatných obetí nie je bezprostredne známa.

Pomoc Grécku pri hasení mohutných lesných požiarov s tragickými následkami poskytli Poľsko, Chorvátsko, Nemecko, Turecko, Španielsko, Cyprus, Bulharsko či Taliansko. Vlády vyslali hasičov, záchranárov a hasiacu techniku.

Požiare pri Aténach sa šírili vysokou rýchlosťou a miestnych obyvateľov i turistov tak zastihli nepripravených. Podľa údajov verejnoprávnej televíznej stanice ERT zachránili posádky rôznych plavidiel viac ako 700 ľudí z pláží a skalnatých výbežkov na pobreží, kam utiekli pred plameňmi.

"Našťastie tam bolo more a vošli sme doň, pretože plamene nás prenasledovali až do vody," povedal Kostas Laganos - jeden z tých, čo inferno prežili. Podľa jeho slov im oheň popálil chrbty, kým sa ponorili do vody.

Stúpajúci dym z lesného požiaru nad antickou Akropolou v Aténach.
Stúpajúci dym z lesného požiaru nad antickou Akropolou v Aténach. Foto: TASR/AP Photo/Theodora Tongas
 

Väčšinu ohnísk sa počas noci podarilo hasičom dostať pod kontrolu po tom, ako ustal silný vietor, ktorý napomáhal k šíreniu požiarov. Grécko predtým požiadalo o pomoc pri hasení aj partnerov v Európskej únii.

Veľké požiare zasiahli západnú aj východnú časť aténskej aglomerácie, kde úrady vyhlásili stav ohrozenia. Situácia si vyžiadala masové evakuácie a uzavretie diaľnic spájajúcich Peloponézsky polostrov so strednou časťou Grécka. 

Lesné požiare vypukli v okolí gréckych Atén v pondelok večer. Grécky premiér Alexis Tsipras vyhlásil v utorok v krajine trojdňový štátny smútok.

 

Komentáre ( 0)