25. 07. 2018 09:09 | VIENTIAN/TASR

Po pretrhnutí hrádze v Laose našli najmenej 19 mŕtvych

Stovky ľudí sú naďalej nezvestné.

Evakuácia ľudí na člne po pretrhnutí priehrady na juhovýchode Laosu.
Evakuácia ľudí na člne po pretrhnutí priehrady na juhovýchode Laosu. Foto: TASR/Attapeu TV via AP

Najmenej 19 ľudí zahynulo a stovky ďalších sú naďalej nezvestné aj dva dni po pretrhnutí priehrady na juhovýchode Laosu, uviedli v stredu miestne médiá, ktoré citovala agentúra DPA.

Priehrada bola v čase pretrhnutia vo výstavbe. Po jej kolapse voda zaplavila okolité územie. Päť miliárd metrov kubických vody strhlo so sebou stovky domov v provincii Attapeu, informovala spravodajská stanica ABC Laos News.

Zaplavených bolo šesť dedín s 1300 domácnosťami, v ktorých žilo 7000 ľudí. Na sociálnych sieťach sa objavili letecké zábery rozsiahlych zaplavených území.

Časť obyvateľov sa podarilo evakuovať, ďalšie tisícky však naďalej zostali uviaznuté v dôsledku stúpania hladiny vody pre monzúnové dažde, uviedli noviny Laotian Times.
Na pomoc obetiam nasadili armádu, ktorá obetiam povodní rozdávala jedlo. Neskôr sa k nim pridali aj záchranné zložky zo susedného Thajska.

Na výstavbe hydroelektrárne sa podieľali juhokórejské spoločnosti spolu s thajskými a laoskými partnermi. Výstavba sa začala v roku 2013 a bola dokončená zhruba na 90 percent.

Komentáre ( 0)