28. 07. 2018 19:13 | MADRID/TV Markíza

Španielsko čelí záplave migrantov a začína sa mu to vymykať spod kontroly

Španielsko je toto leto v počte prijatých migrantov rekordérom.

Migranti v Španielsku
Migranti v Španielsku Foto: TV Markíza

Španielsko čelí záplave migrantov. Zatiaľ, čo ostatné prímorské európske krajiny majú stále zatvorené prístavy, španielska socialistická vláda utečencov víta. Tí však začínajú robiť čoraz väčšie problémy. Najnovšie sa vylodili priamo na pláži a behali medzi turistami.

 

Migranti na nafukovacom člne úspešne unikajú polícii. Smerujú priamo na pláž. Podarí sa im dostať sa až na breh. Nič netušiaci dovolenkári sa len nemo prizerajú tomu, čo sa deje. Migranti, ktorým sa podarilo preplávať cez gibraltarskú úžinu sa rozutekali do blízkeho lesa.

Násilný útok plný brutality zase zažíva španielsko-africká enkláva Ceuta. Na políciu zaútočilo asi 700 mužov. Ich cieľom bolo dostať sa na pôdu EÚ.

"Považujeme to za mimoriadne násilné prepadnutie. Mnohí policajti majú popáleniny a ťažké zranenia," vyhlásil španielsky člen civilnej ochrany Alfonso Cruzado.

Najväčší nápor však zažíva Andalúzia. Len za posledné tri dni tam priviezli 1300 migrantov. Južná časť španielska je pritom v lete plná turistov. Práve tam akútne chýbajú prístrešky či sociálne zariadenia. Európska únia sa snaží zasiahnuť a členským štátom sľubuje za otvorenosť peniaze. Krajine, ktorá zachráni z mora čo i len jedného migranta, vyplatí príspevok vo výške 500 eur na osobu. Za presídlenie až 6-tisíc eur na človeka.

"Okrem toho EÚ pokryje náklady na výstavbu kontrolných centier. Platí to pre všetky krajiny, ktoré opäť otvoria svoje prístavy a začnú monitorovať more. Zaplatíme za expertov, policajtov a uhradíme všetky náklady, ktoré súvisia so záchranou utečencov," vyhlásila hovorkyňa Európskej komisie Natasha Bertaud.

Taliansko či Malta takýto plán odmietajú a chcú, aby únia stavala záchytné centrá priamo na brehoch Afriky. Odtiaľ sa na strastiplnú cestu na rozpadnutých člnoch denne vydávajú tisícky migrantov. Len tento rok ich v Stredozemnom mori zahynulo najmenej 1500.

"Toto číslo je alarmujúce. Keď si ho rozmeníme na drobné, tak na každých 18 či 19 z tých, čo sa nalodia, pripadá jeden mŕtvy človek," konštatuje hovorca medzinárodnej organizácie pre migráciu Joel Millman.

Španielsko je toto leto v počte prijatých migrantov rekordérom. Na ich pevninu vstúpilo tento rok už 20-tisíc prisťahovalcov, čo už je viac ako aktuálne číslo pre Taliansko, ktoré prijímalo utečencov počas najväčšieho náporu v uplynulých rokoch.