30. 07. 2018 07:49 | BERLÍN/TASR

Podpora Merkelovej konzervatívcov poklesla na 12-ročné minimum

Podľa analytikov sa na preferenciách vládneho konzervatívneho bloku negatívne odrazil ich nedávny ostrý spor okolo azylovej a migračnej politiky.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: TASR/AP

Podpora konzervatívcov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej poklesla na najnižšiu úroveň od roku 2006. Vyplýva to z nového prieskumu, ktorý v nedeľu zverejnili noviny Bild am Sonntag.

Pravidelný prieskum inštitútu Emnid ukázal, že Merkelovej Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) a jej sesterská Kresťanskosociálna únia Bavorska (CSU) majú dovedna podporu 29 percent, čo je najmenej za posledných 12 rokov. Za posledný približne mesiac to predstavuje pokles o dve a oproti parlamentným voľbám z vlaňajšieho septembra o štyri percentá. 

Podľa analytikov sa na preferenciách vládneho konzervatívneho bloku negatívne odrazil ich nedávny ostrý spor okolo azylovej a migračnej politiky, informovala agentúra Reuters.
Z tohto poklesu však nedokážu profitovať sociálni demokrati, ktorí sú taktiež súčasťou Merkelovej koaličnej vlády. Ich podpora zostala za posledný mesiac neznemená na úrovni 18 percent. 

Pravicovo-populistickú, protiimigračnú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) by podľa nového prieskumu volilo 15 percent respondentov, čo v porovnaní s júnom predstavuje pokles o jedno percento. 

Najlepší tohtoročný výsledok naopak dosiahli Zelení, ktorých podpora aktuálne stúpla o dva percentuálne body na 14 percent.

Komentáre ( 0)