30. 07. 2018 10:02 | ATÉNY/jh, TASR

Desivé zábery z horiaceho Grécka: Ľudia, ktorí utiekli pred peklom, sa objímali v mori

Všade bol dym a ťažko sa im dýchalo.

Požiar v Grécku
Požiar v Grécku Foto: YouTube.com

Lesné požiare, ktoré vypukli 23. júla na západe Grécka v okolí Atén, majú tragickú bilanciu. Počet obetí sa vyšplhal na najmenej 91 ľudí. Ďalších 25 osôb je nezvestných.

Ľudia v panike utekali k pobrežiu a vrhali sa do mora, aby utiekli pred plameňmi. Na internete sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako sa vystrašení ľudia vo vode objímajú. Všade okolo nich je dym a ťažko sa im dýcha.

Niektorí držali v rukách kabelky a osobné veci, iní svoje deti a domácich maznáčikov. Na ústach majú šatky alebo kus oblečenia. Nepanikária, ale majú strach a dúfajú v záchranu. Mnohí ľudia sa totiž pri úteku do mora utopili, uviedol Daily Mail.

Grécko po požiaroch

V gréckom prímorskom letovisku Mati sa stovky ľudí zúčastnili na bohoslužbe za obete požiarov, ktoré v tejto časti Grécka vyčíňali.

Bohoslužbu v Chráme Zosnutia presvätej Bohorodičky slúžil biskup Kyrillos, ktorý vo svojom príhovore uviedol, že miestna komunita smúti nad stratou príbuzných, susedov či priateľov.

Vo vyhlásení biskupskej synody, ktoré bolo prečítané v rámci bohoslužby, sa uvádza, že ťarcha zodpovednosti za tragédiu spočíva na pleciach každého, kto nekonal v prospech ochrany životného prostredia.

Grécka vláda naďalej čelí ostrej kritike obyvateľov postihnutých oblastí, že na katastrofu reagovala pomaly, nemala pripravený evakuačný plán a nechala ľudí napospas plameňom.

Vláda však tvrdí, že reakcia miestnych úradov na požiar bola adekvátna. Uvádza tiež, že za krátky čas nebolo možné evakuovať také množstvo ľudí, aké sa reálne ocitlo v ohrození života.


Komentáre ( 0)