03. 08. 2018 08:27 | HARARE/TASR

Za víťaza prezidentských volieb v Zimbabwe vyhlásili Emmersona Mnangagwu

Agentúra AP uviedla, že opozícia takmer určite napadne výsledky volieb na súde alebo zvolá svojich prívržencov do ulíc.

Prezidentské voľby v Zimbabwe vyhral Emmerson Mnangagwa.
Prezidentské voľby v Zimbabwe vyhral Emmerson Mnangagwa. Foto: File TASR/Mike Hutchings/Pool Photo via AP

Prezidentské voľby v Zimbabwe vyhral Emmerson Mnangagwa. Informovala o tom v piatok televízia CNN, ktorá sa odvolala na oznámenie ústrednej volebnej komisie (ÚVK). Mnangagwa z vládnej strany Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front (ZANU-PF) nahradil v prezidentskom úrade dlhoročného lídra krajiny Roberta Mugabeho, keď ho vlani v novembri počas vojenského prevratu zosadili.

Mnangagwa získal vo voľbách 50,8 percenta hlasov, spresnila predsedníčka ÚVK Priscilla Chigumbová. CNN dodala, že predtým, ako Chigumbová začala vyhlasovať výsledky volieb, predstaviteľov opozície vyviedli z danej miestnosti.

 

Agentúra AP uviedla, že opozícia takmer určite napadne výsledky volieb na súde alebo zvolá svojich prívržencov do ulíc. Jej kandidát Nelson Chamisa dostal od voličov 44,3 percenta hlasov.

Aj keď hlasovanie vo voľbách malo v pondelok pokojný priebeh, v stredu vypukli vo viacerých mestách násilnosti na protest proti údajnej manipulácii s hlasmi. K násilnostiam došlo najmä v Harare, kde bezpečnostné sily proti demonštrantom použili vodné delá, slzotvorný plyn a podľa niektorých svedkov aj ostrú muníciu. Protestujúci zasa v uliciach metropoly zapaľovali pneumatiky a útočili na policajtov kameňmi.

Zrážky vypukli po vyhlásení oficiálnych výsledkov parlamentných volieb, v ktorých podľa ústrednej volebnej komisie s veľkou prevahou zvíťazil vládnuci ZANU-PF. Stúpenci opozičného Hnutia za demokratickú zmenu (MDC-T) tvrdia, že pondelkové parlamentné a prezidentské voľby boli zmanipulované a že v skutočnosti v nich zvíťazilo ich hnutie a jeho líder Nelson Chamisa.

Západní pozorovatelia volieb, ktorým úrady v minulosti nedovolili monitorovať voľby v Zimbabwe, vyjadrili znepokojenie nad "nadmernou" vojenskou silou použitou v hlavnom meste Harare. 

Hodnotenie volieb zahraničnými pozorovatemi bude rozhodujúce pre zrušenie medzinárodných sankcií uvalených na Zimbabwe, ktorej ekonomika sa zrútila už pred mnohými rokmi.