04. 08. 2018 16:11 | LISABON/TASR

Južná Európa zažíva peklo. Teploty sa približujú k 48 stupňom

V Portugalsku označili situáciu za „veľmi vážnu".

Horúčava v Španielsku
Horúčava v Španielsku Foto: TASR

Mimoriadne vysoké teploty zaznamenané cez víkend v Portugalsku sa podľa meteorológov približujú k rekordu 48 stupňov Celzia - doteraz najvyššie nameranej teplote v krajinách na juhu Európy, píše spravodajský server Sky News.

V súvislosti s vlnou extrémnych horúčav vydali záchranné služby pre Portugalsko a Španielsko červené varovanie, čo znamená stav najvyššej pohotovosti.

Teploty v Portugalsku podľa predpovede na niektorých miestach dosiahnu v sobotu až 47 stupňov. Najvyššia teplota, aká bola kedy zaznamenaná v Portugalsku, dosiahla 47,4 stupňa Celzia v roku 2003.

Osem lokalít v strednej, južnej a východnej časti Portugalska už v súčasnej vlne horúčav prekonalo svoje teplotné rekordy.

Preplnená pláž La Concha v San Sebastiane
Preplnená pláž La Concha v San Sebastiane Foto: TASR
 

V Portugalsku došlo v dôsledku extrémneho sucha a vysokých teplôt k viacerým požiarom. Tamojší prezident Marcelo Rebelo de Sousa označil vysoké teploty v krajine za "veľmi vážnu situáciu".

Úrady v Madride vydali výstrahy pred zdravotnými rizikami pre 41 z celkovo 50 španielskych provincií, keďže teploty majú podľa očakávania dosiahnuť až 44 stupňov Celzia.

Meteorológovia vysvetľujú, že teploty na Pyrenejskom polostrove ženie vyššie masa horúceho vzduchu pohybujúca sa z Afriky smerom na sever.

Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že rekord v kontinentálnej Európe je 48 stupňov Celzia a zaznamenali ho v Grécku v roku 1977.

 

Komentáre ( 0)