08. 08. 2018 19:21 | VARŠAVA/TV Markíza

Chlapčekovi sa na operáciu vyzbieralo celé Poľsko. Z tej sumy sa vám zakrúti hlava

Získal si srdcia mnohých ľudí a chceli mu pomôcť.

Dawidovi sa vyzbieralo Poľsko na operáciu
Dawidovi sa vyzbieralo Poľsko na operáciu Foto: TV Markíza

Keď sa ľudia spoja, dá sa urobiť aj zdanlivo nemožné. Dokazuje to príbeh chorého poľského chlapčeka, ktorému sa na komplikovanú operáciu vyzbierali úplne cudzí ľudia.

Dawidko strávil takmer polovicu svojho 2 a pol ročného života v nemocnici. Narodil sa s vážnou poruchou pľúc a srdca. Prvú operáciu podstúpil, keď mal dva týždne, poľskí špecialisti však došli na hranicu svojich možností.

Chlapca by mohol zachrániť komplikovaný zákrok, na ktorý si netrúfol ani jeden z európskych odborníkov. Podstúpenie liečby v americkom Stanforde si však rodičia nemohli dovoliť. Poľská nadácia preto skúsila vyzbierať peniaze od darcov. Hranicu jedného milióna eur sa im tento týždeň podarilo pokoriť.

Minimálna hodnota daru na Dawidkovu liečbu bola okolo 3 eur, aby sa mohol zapojiť každý. Prispievali nielen Poliaci, ale peniaze prichádzali aj z USA, Nemecka, Austrálie a mnohých ďalších krajín.

Rodinu však čakajú okrem operácie na americkej klinike ešte dodatočné náklady na rehabilitáciu a ďalšiu liečbu. Nadácia sa preto rozhodla, že v zbierke bude pokračovať.

Dawid v Amerike najprv podstúpi viacúrovňovú rekonštrukciu pľúcnych arteriol, a keď bude môcť lepšie dýchať, čaká ho operácia srdca.

 

Komentáre ( 0)