Live
Sledujte NAŽIVO: Matovič o téme Arca Capital. Na Fica a Pellegriniho má vlastné otázky
Sledujte tu
09. 08. 2018 09:50 | LOMBOK/idnes.cz

Rodičia nosili v náručí deti, niektoré boli mŕtve, opísal Matúš zemetrasenie na Lomboku

Katastrofu na vlastnej koži zažilo niekoľko Slovákov a Čechov.

Zemetrasenie na Lomboku.
Zemetrasenie na Lomboku. Foto: TASR/AP Photo/Fauzy Chaniago

Turisticky obľúbené indonézskej ostrovy Lombok a Bali zasiahlo minulý týždeň v niekoľkých vlnách silné zemetrasenie. Ďalšie otrasy prišli vo štvrtok. Počet obetí stúpa, miestne médiá hovoria už o 350 mŕtvych. Na vlastnej koži katastrofu zažilo aj niekoľko Čechov a Slovákov. "Bolo to, ako by sme boli na lodi na veľmi rozbúrenom mori," vykreslil zemetrasenie v rozhovore pre iDNES.cz Slovák Lukáš.

Ďalšie zemetrasenie tentoraz zasiahlo iba ostrov Lombok. Indonézska geologická služba uviedla, že dotras mal magnitúdu 6,2 a zaznamenali ho v malej hĺbke 12 kilometrov na severovýchode ostrova. Ľudia podľa svedkov vybiehali v panike na ulicu a mnohé budovy sa zrútili.

Rovnako ako mnoho ďalších turistov, ktorí si vyberajú Lombok a neďaleké ostrovy Gili pre krásnu prírodu, sa tam tento rok vydalo aj niekoľko Čechov a Slovákov. V nedeľu večer ich však prekvapilo silné zemetrasenie.

Matúš zo Slovenska bol zrovna s priateľkou na večeri v miestnej reštaurácii v severnej časti ostrova neďaleko mesta Pamenang. "Začalo to vo chvíli, keď som platil. Bolo to, ako keby sme boli na lodi na veľmi rozbúrenom mori. Lenže sa nekývala loď, ale celá zem. Za tri sekundy sa zrútila celá budova," opísal najsilnejšiu vlnu zemetrasenia.

ZDROJ: IDNES.CZ

"Celkovo to najsilnejšie zemetrasenie trvalo asi pätnásť sekúnd, ale nie som si istý," spomína Matúš. "My sme tam stáli v obrovskom šoku, nechápali sme, čo sa stalo. V tom pribehol nejaký muž a dal mi do ruky dieťa so slovami, že mu budova asi zavalila ženu alebo matku. Všade sme počuli krik a plač."

Chvíľku po tom, čo sa vydali k svojmu bungalovu pri pláži, ich zastavil jeden z miestnych a upozornil ich na nebezpečenstvo vlny cunami. "Rovno sme sa otočili a v absolútnej tme utekali do lesa na kopec," opisuje Matúš sled udalostí.

"Po ceste sme videli všetky rozpadnuté a zasypané domy. Rodičia nosili v náručí deti, ktoré mali zlámané nohy, niektoré boli v bezvedomí alebo už mŕtve."

Na kopci, kde ako jediní turisti čakali so skupinou asi tridsiatich miestnych, sa vraj všetci modlili k Alahovi. "Boli sme v dostatočnej výške, aby na nás prípadná vlna cunami nemohla, ale krajina sa začala zase triasť. Pri silnejších otrasoch dokonca popraskala zem a začala sa zosúvať pôda, takže sme v tú chvíľu nevedeli, čo máme robiť."

Keď asi po pol hodine zistili, že bolo varovanie pred cunami stiahnuté, vydali sa na pľac v nižšej nadmorskej výške, kde za neutíchajúcich modlitieb prečkali celú noc. Do šiestej hodiny ráno tam zažili ešte asi päťdesiat citeľných zemetrasení, všetky boli ale slabšia, než to prvé.

"Mysleli sme si, že zemetrasenie nemôže byť nič tak hrozného. Človek zo Slovenska má predstavu, že môžu maximálne popadať taniere z poličiek, rozbijú sa hrnčeky, ale toto bolo neopísateľné," zhrnul Matúš svoje dojmy.

 

Komentáre ( 0)