10. 08. 2018 08:00 | MARSÁ ALAM/tn.cz

Toto je mólo smrti, pri ktorom žralok zabil českého turistu

Egyptská pláž je už v plnej prevádze, mólo je uzavreté.

Habiba Beach Resort v Egypte.
Habiba Beach Resort v Egypte. Foto: shutterstoc.com/ SaKaLovo

Od tragédie v egyptskom letovisku Marsá Alam, kde zomrel po útoku žraloka štyridsaťdvaročný Petr z Česka, ubehol presne týždeň. A pláž pri hoteli Calimera Habiba Beach Resort už je znovu otvorená. Jediné, kam turisti nemajú prístup, je mólo, pri ktorom predátor zabíjal. Stále tam totiž pokračuje vyšetrovanie, informuje tn.cz.

Už siedmy deň sa snažia egyptskí vyšetrovatelia objasniť smrť českého turistu v obľúbenej destinácii Marsá Alam, ktorého po skoku do mora zabil žralok. Jediným výsledkom je ale znovuotvorená pláž pri hoteli, kde predátor útočil, a vymýšľanie najrôznejších opatrení, ako podobným tragédiám v budúcnosti zabrániť.

Žralok zabíjal pri móle

Žralok zabíjal len kúsok od hotela Calimera Habiba Beach Resort, kde bol muž ubytovaný spolu s manželkou a dvoma dcérami (7 a 14 rokov). Osudným sa stalo Petrovi mólo, kam sa rodina vydala asi dva dni pred chystaným návratom do Česka.

"Manžel vliezol do vody a začal plávať ... No a teraz vidím z ničoho nič, že sa obráti, začal mávať rukami a snažil sa plávať späť. V tom som okolo neho uvidela veľký čierny tieň ... Videla som z vody vystrčený chvost , behom chvíľky sa naraz rozlialo strašne veľa krvi," opísala hrozivú udalosť manželka. Tá bola v tom čase s mladšou dcérou na brehu a čakala na plavčíka, ktorý mal dievčaťu priniesť záchrannú vestu. Nevedela totiž plávať. Staršia z dcér k moru nešla kvôli teplotám, zostala ležať na izbe.

 

Prečo žralok útočil, nie je jasné

Správa o napadnutí žralokom zaskočila nielen české, ale aj egyptské úrady. Všetci sa zhodujú na jednom - útok sa úplne vymykal normálu. "Takto útoky žralokov nebývajú popisované. Neštandardné bolo vo fatálnej brutalite aj opakovanie útoku v krátkom časovom úseku," prezradil TV Nova hovorca cestovnej kancelárie Exim Tours Stanislav Zíma, s ktorou rodina cestovala.

Na miesto nešťastia už prišla dvojica expertov z Káhiry, ktorí dostali za úlohu zistiť, ako sa žralok dostal tak blízko k pobrežiu, o aký druh ide a prečo útočil. Ich vyšetrovanie ale zatiaľ žiadne výsledky neprinieslo.

Podľa hovorcu českej Asociácie cestovných kancelárií (ACK) je možné, že predátora do oblasti prilákala dobytkárska loď, ktorá mala do vody vyhadzovať kusy mäsa. S tým ale starosta Marsá Alam nesúhlasí.

Pláž už je otvorená, mólo nie

Pláž, pri ktorej predátor útočil, bola po incidente okamžite uzavretá. V súčasnosti je opäť v plnej prevádzke. Jediné, kam miestni ani turisti nesmú, je práve osudné mólo. To je stále súčasťou vyšetrovania.

Otvoriť pláž sa miestne úrady rozhodli aj s ohľadom na to, že lagúna je chránená koralovým útesom, ktorým by predátori nemali preniknúť. Problém je, že spomínané mólo siaha až za túto bariéru, čo sa stalo osudným aj českému turistovi. Skákal do nestrážených vôd.

Je pravdepodobné, že ak egyptské úrady na tragédiu nejako zareagujú, potom to bude zavedením nových "technických noriem". Jednou z nich by mohlo byť aj skracovanie dĺžky lávok. Egyptské úrady pravdepodobne budú korigovať možnosť vstupu za koral, s najväčšou pravdepodobnosťou potom nariadia hotelom, aby na mólach mali plavčíkov.

Komentáre ( 0)