14. 08. 2018 12:50 , článok bol aktualizovaný 14. 08. 2018 18:18 | JANOV/TASR, kc

V Janove sa zrútil diaľničný most, počet obetí tragédie stúpol na 35

Pozrite si, ako sa vyvíjala situácia.

Trosky zrúteného mosta Morandi.
Trosky zrúteného mosta Morandi. Foto: reprofoto: YouTube/La Repubblica
V Janove sa zrútila časť mosta.
Trosky zrúteného mosta v Janove.
Po zrútení mosta skolabovala doprava.

V talianskom prístavnom meste Janov sa v utorok zrútila časť diaľničného mosta, podľa záchranárov pod troskami zrejme zahynuli desiatky ľudí. Úrady zatiaľ potvrdili 35 mŕtvych. Sutiny prehľadáva približne 200 hasičov a záchranárov. Príčina kolapsu mosta nebola bezprostredne známa. Talianske média špekulujú, že ho mohla spôsobiť podmočená pôda, oblasť totiž zasiahli prudké dažde. Nie je vylúčená ani konštrukčná vada. Niektorí svedkovia tvrdia, že most spadol po zásahu bleskom.

 

ONLINE

18.18 - Taliansky premiér Giuseppe Conte mieri na miesto tragédie v Janove.

17.35 - Počet obetí sa zvýšil na najmenej 35.

17:25 - Z trosiek zrúteného mosta sa doteraz podarilo zachrániť štyri osoby.

16:52 - Hasiči a záchranári vytiahli spod trosiek už 30 tiel. Guvernér regiónu Ligúria Giovanni Totti sa obáva, že obetí bude ešte oveľa viac.

16:45 - Most v talianskom Janove projektoval známy stavebný inžinier Riccardo Morandi (1. september 1902 - 25. december 1989), po ktorom aj nesie meno. Riccardo Morandi sa stal známy konštrukciami z predpätého resp. vystuženého betónu, ktorý nachádzal uplatnenie v oblastiach často ničených zemetraseniami. 

Medzi najznámejšie Morandiho diela patrí Most Generála Rafaela Urdanetu cez jazero Maracaibo v západnej Venezuele. Most, ktorý uviedli do prevádzky v roku 1962 bol dlhý až 8678 metrov. Toto stavebné dielo, ktoré uviedli do prevádzky v roku 1962, sa podobá na janovský most nielen vzhľadom, ale aj nešťastným osudom. V apríli 1964 ho poškodil pri náraze ropný tanker. Pri tejto nehode zahynulo sedem ľudí.


Morandiho konštrukcie z predpätého betónu zavesené na oceľových lanách s nízkym počtom pilierov sú na pohľad veľmi pôsobivé, no podľa odborníkov sú ekonomicky menej efektívne, než konštrukcie s väčším počtom pilierov.

16:27 - Taliansky expert na železobetónové stavby si myslí, že kolaps mosta mohla spôsobiť konštrukčná chyba. "Morandiho most postihli obrovské korózne problémy spojené s technológiou, ktorú si sám Morandi nechal patentovať, a ktorá sa ukázala ako chybná," uviedol inžiniera Antonio Brencich, profesor pôsobiaceho na Janovskej univerzite, ktorý už v roku 2016 hovoril o kritickom stave viaduktu.

16:15 - Taliansky denník La Reppublica uviedol, že pod mostom sa nachádza možno až 30 zdemolovaných vozidiel. Medzi zranenými sú aj dvaja obyvatelia domov, ktoré stáli pod mostom. Staršia žena sa pridusila dymom z požiaru a muž okolo 30 utrpel zranenie hlavy.

15:50 - Po zrútení diaľničného mosta v talianskom Janove, zatiaľ nehlásia obete pochádzajúce zo Slovenska. TASR o tom informoval šéf tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Igor Skoček.

15:45 - Vodič kamióna mal obrovské šťastie. Na moste v čase jeho kolapsu prebiehali rekonštrukčné práce. Úrady vyslovili podozrenie, že príčinou havárie mohlo byť oslabenie železobetónovej konštrukcie.

15:40 - Talianski hasiči majú plné ruky práce

15:20 - Francúzsky prezident Emanuel Macron ponúkol Taliansku pomoc.

15:15 - Talianski záchranári vytiahli z trosiek zrúteného mosta už 22 tiel, informovala agentúra Reuters.

15:10 - Pre pád mosta sa mimoriadne stretli členovia talianskej vlády.

15:08 - Televízia ČT24 uviedla, že pri kolapse mosta spadol aj kamión pražskej firmy Sped-it. Český vodič prežil a je v opatere lekárov.

15:03 - V zničených vozidlách, ktoré sa v čase havárie nachádzali na moste alebo pod ním, našli aj najmenej päť ťažko zranených osôb.

Na snímke záchranári pracujú medzi ruinami zrúteného Morandiho mosta..jpg
Na snímke záchranári pracujú medzi ruinami zrúteného Morandiho mosta..jpg Foto: TASR/Luca Zennaro/ANSA via AP
 

14:58 - Do rieky Polcevera spadlo z mosta niekoľko kamiónov. Trosky padajúceho kolosu zničili aj veľkú časť budovy, ktorá slúžila ako skladisko.

14:53 - Niektorí svedkovia uviedli, že pred kolapsom do mosta udrel blesk.

14:47 - Letecké zábery zrúteného mosta

14:25 - Talianske ministerstvo vnútra potvrdilo, že záchranné zložky našli doteraz na mieste 11 tiel.

14:15- V Janove po zrútení mosta skolabovala doprava

Redaktor televízie RAI Josef Kašpar uviedol vo vysielaní ČT24, že tragédia výrazne skomplikuje dopravnú situáciu v oblasti. Most, ktorý postavili v druhej polovici 60. rokov, spája diaľnicu medzi západom a východom Janova, smeruje do Milána či Francúzska.

„Z veľkými obavami sledujem, čo sa stalo v Janove, je to strašná tragédia. Sme v úzkom kontakte s Autostrade (spoločnosť vlastniaca most)" uviedol na sociálnej sieti taliansky minister dopravy a infraštruktúry Danilo Toninelli.

Po zrútení mosta skolabovala doprava.
Po zrútení mosta skolabovala doprava. Foto: reprofoto: Google maps
 

13:48 - Sutiny prehľadáva približne 200 hasičov a záchranárov.

Vrtutuľník pri sutinách zrúteného mostu Morandi v Janove.
Vrtutuľník pri sutinách zrúteného mostu Morandi v Janove. Foto: Luca Zennaro/ANSA via AP
 

13:26 - Konštrukcia mostovky je umiestnená vo výške viac než 40 metrov. Okrem rieky Polcevera sa pod ňou nachádzajú aj železničné koľaje a priemyselný areál.

Podľa údajov talianskej tlačovej služby ANSA sa zrútila približne 100-metrová časť železobetónového Morandiho mosta, známeho aj ako most cez Polceveru, ktorý je súčasťou diaľnice A10 medzi Janovom a taliansko-francúzskou hranicou.

Most Morandi na snímke z roku 2012.
Most Morandi na snímke z roku 2012. Foto: wikimedia
 

13:15 - Zverejnili video zachytávajúce pád mosta

13:10 - Denník La Repubblica uviedol, že do hĺbky sa zrútilo aj niekoľko vozidiel. Pod mostom sa nachádza priemyselný areál. Podľa správy ANSA záchranári hovoria v súvislosti s haváriou o približne desiatich zasiahnutých vozidlách.

 

12:59 - V talianskom prístavnom meste Janov sa v utorok zrútila časť diaľničného mosta

Zrútený most Morandi v Janove.
Zrútený most Morandi v Janove. Foto: Luca Zennaro/ANSA via AP
 
 

 

Komentáre ( 0)