15. 08. 2018 11:20 , článok bol aktualizovaný 15. 08. 2018 11:15 | JANOV/kc

Symbol tragédie v Janove: Vodič zeleného kamióna prehovoril

Obrovské šťastie mal aj český vodič kamióna, ktorý prežil pád z mosta.

Na snímke nákladné auto stojí na diaľničnom moste Morandi pred časťou, ktorá sa z doteraz nezistených príčin zrútila.
Na snímke nákladné auto stojí na diaľničnom moste Morandi pred časťou, ktorá sa z doteraz nezistených príčin zrútila. Foto: Profimedia.sk

Tragédia v Janove, kde sa z doteraz nejasných príčin zrútil diaľničný most, šokovala celý svet. Symbolom tejto nešťastnej udalosti sa stal zelený kamión. Fotografie vozidla, ktoré stojí takmer na kraji cesty, za ktorou sa prepadla časť mosta obleteli všetky svetové médiá. Vodič, ktorého meno doteraz nie je známe, a uvádzajú sa iba iniciály F. L., sa vyhol takmer istej smrti.

„Videl som, ako sa predo mnou začala prepadávať cesta spolu so všetkými tými autami," opísal hrôzostrašnú scénu šofér vozidla patriaceho reťazcu supermarketov Basko. Keď videl, ako sa pred ním zrazu otvorila priepasť, okamžite vystúpil z nákladiaka a utekal smerom k tunelu, cez ktorý prišiel.


Muž (37) sa práve vracal z mesta Riviere di Ponente, kde vyložil tovar. Riaditeľ spomínanej firmy uviedol, že kamionista je stále v šoku.

Obrovské štastie mal aj ďalší taliansky vodič kamióna, ktorý sa s vozidlom zrútil spolu s časťou mosta do 45-metrovej hĺbky. Ťažký náves, ktorý smeroval k zemi, totiž poslúžil kabíne ako záchranný vankúš. Absorboval silu nárazu a kabína tak zostala v celku, čo mužovi zachránilo život.

Pohľad na zrútený most z kamery na drone.
Pohľad na zrútený most z kamery na drone. Foto: TASR/AP/Antonio Calanni
 

Český kamionista: Zrazu zmizla cesta a bola tma

Pád mosta v Janove prežil aj český kamionista. Po tragédii, ktorá si vyžiadala najmenej 35 životov, skončil zranený v nemocnici. Píše o tom český portál blesk.cz.

Spolu so stometrovým úsekom mosta sa zrútilo aj 35 vozdiel. Majiteľ českej spoločnosti SPED-IT, ktorý sledoval v televízii zábery z miesta tragédie, zbadal v troskách viaduktu povedomý kamión. Okamžite skontroloval GPS signál vozidla firmy, ktoré sa nachádzalo v Ligúrii.

V krúžku kamión českej firmy SPED Trans.
V krúžku kamión českej firmy SPED Trans. Foto: reprofoto: YouTube/La Repubblica
 

„Poslednú polohu auta sme mali o 11:26 a už sme ho nevideli. Keď sme sa dozvedeli, že v Janove spadol most, začali sme hľadať nášho vodiča. Kontaktovali sme český konzulát v Taliansku aj našich obchodných partnerov v krajine. Asi po hodine sme dostali správu, že náš zamestnanec Martin K. prežil a je v nemocnici," uviedol pre blesk.cz konateľ firmy Václav Zázvůrek.

Z nemocnice dostali informáciu, že kamionista utrpel vážne zranenia, ale je mimo ohrozenia života. Utrpel zlomeniny nosa a štyroch rebier, ktoré mu prepichli pľúca.

„Je veľmi šťastný, že žije. Povedal mi, že po páde sa už videl na druhom svete. Rebrá mu zlomil bezpečnostný pás. Opísal ako išiel po ceste a zrazu bola tma, cesta zmizla," dodal Zázvůrek.

Česká firma teraz cez poisťovňu vybavuje transport zraneného zamestnanca do ČR.

Komentáre ( 0)