16. 08. 2018 13:20 , článok bol aktualizovaný 16. 08. 2018 14:38 | JANOV/TASR, kc

Janovskú tragédiu nespôsobil zosuv: Objavila sa nová verzia príčiny kolapsu

Je obrovské šťastie v nešťastí, že tragédia sa nestala o deň neskôr.

Talianski záchranári od utorka prehľadávajú trosky betónového mosta na mieste nehody a pátrajú po preživších.
Talianski záchranári od utorka prehľadávajú trosky betónového mosta na mieste nehody a pátrajú po preživších. Foto: Profimedia.sk

Až 20 ľudí môže byť ešte nezvestných po utorkovom zrútení časti diaľničného mosta v talianskom prístavnom meste Janov. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica Sky News s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

Talianski záchranári od utorka prehľadávajú trosky betónového mosta na mieste nehody a pátrajú po preživších. Janovský generálny prokurátor Francesco Cozzi novinárom povedal, že "nezvestných stále môže byť od desať do dvadsať ľudí".

Pád mosta si vyžiadal najmenej 38 oficiálne potvrdených obetí. Zranenia utrpelo 15 osôb a najmenej sedem ľudí sa podarilo spod trosiek vytiahnuť živých.

Podľa agentúry DPA sa v sobotu uskutoční smútočná ceremónia za všetky oficiálne potvrdené obete. Taliansky premiér Giuseppe Conte to uviedol na sociálnej sieti Twitter. V tento deň bude v Taliansku aj štátny smútok.

Po páde mosta vyhlásili v regióne výnimočný stav

Taliansky premiér Giuseppe Conte vyhlásil v regióne Ligúria 12-mesačný výnimočný stav.
Conte po mimoriadnej schôdzke kabinetu taktiež povedal, že jeho vláda nebude čakať na skončenie vyšetrovania, aby mohla odobrať koncesiu súkromnej spoločnosti Autostrade per l'Italia, ktorá prevádzkuje talianske diaľnice.

Avizoval, že vláda uvoľnila okamžitú pomoc vo výške päť miliónov eur a vymenuje komisára pre obnovu Janova.

Taliansky vicepremiér Luigi Di Maio, premiér Giuseppe Conte, minister vnútra Matteo Salvini a minister školstva Marco Bussetti
Taliansky vicepremiér Luigi Di Maio, premiér Giuseppe Conte, minister vnútra Matteo Salvini a minister školstva Marco Bussetti
 

Vláda bude hľadať inú spoločnosť, ktorá sa bude starať o väčšinu diaľnic v krajine, uviedol Conte. Chce aj "prísnejšie" pravidlá na ich údržbu. "Nemôžeme čakať na spravodlivosť... Všetci občania musia cestovať bezpečne," zdôraznil Conte.

Taliansky premiér vyzval aj na rýchle odstránenie trosiek mosta, aby sa uľahčilo cestovanie po železnici a znížilo sa nebezpečenstvo záplav.

Pád mosta zrejme spôsobila korózia

Krátko po páde Morandiho mosta sa za najpravdepodobnejšiu príčinu označoval možný zosuv pôdy, ktorý mal nastať v dôsledku silných dažďov. Momentálne sa však ako najpravdepodobnejšia príčina javí zhrdzavenie upínacích lán, ktoré držali mostnú konštrukciu viac ako 50 rokov. Špekuluje sa o dlhodobej únave pre veľké vyťaženie mosta, po ktorom za rok prejde 25 miliónov áut. Za uplynulých 30 rokov pritom narástla doprava na tomto úseku diaľnice až štvornásobne.

Závesné oceľové laná boli zaliate v betóne, ktorý mal slúžiť ako ochrana pred koróziou. Betón a oceľ však reagujú na rôzne teploty odlišne, časom sa tak v ochrane lán mohli vytvoriť trhliny, do ktorých sa ľahko dostane voda. Most navyše leží blízko mora, slaný vzduch tak ešte viac urýchľuje koróziu.

Otázkou je, či súkromná firma Autostrade, ktorá sa o most mala starať, zanedbala jeho údržbu. V prípade, že sa to preukáže, spoločnosti hrozí pokuta vo výške 150 miliónov eur.

Janovčanov čaká ťažké obdobie

Dôsledky pádu mosta bude Janov a okolie pociťovať niekoľko rokov. Morandiho most bol najdôležitejšou dopravnou tepnou mesta aj celého severozápadného cípu Talianska.

Obyvateľov Janova čaká ťažké obdobie. Mesto je teraz prakticky rozdelené na dve polovice. Janovčania tak budú musieť hľadať alternatívne trasy a veľa času strávia čakaním v kolónach.

 

Dá sa očakávať, že pád mosta bude mať dopad na životné prostredia a tiež na ekonomiku mesta. Je obrovské šťastie v nešťastí, že tragédia sa nestala o deň neskôr. Katastrofa mohla byť oveľa horšia - 15. augusta sa v celom Taliansku oslavuje sviatok Ferragosto. Život v krajine sa zastaví a všetci idú k moru. V pohybe je celá krajina a je veľmi pravdepodobné, že na Morandiho moste by sa celý deň tvorili kolóny.

Po zrútení mosta skolabovala doprava.
Po zrútení mosta skolabovala doprava. Foto: reprofoto: Google maps
 

Komentáre ( 0)