Live
Sledujte NAŽIVO: Počet infikovaných koronavírusom bude rásť, predpokladá Krajčí
Sledujte tu
17. 08. 2018 14:35 , článok bol aktualizovaný 17. 08. 2018 14:44 | JANOV/kc, TASR

Príbehy ľudí, ktorí prežili pád mosta: Nechajte ma tak, zachráňte dcéru!

Pod ruinami mosta by sa ešte mohlo nachádzať od desať do dvadsať osôb.

Ľudia, ktorí prežili janovskú tragédiu.
Ľudia, ktorí prežili janovskú tragédiu. Foto: reprofoto: YouTube, koláž: tvnoviny.sk

Taliansky Janov sa stále spamätáva z tragického pádu mosta Morandi. Médiá postupne odkrývajú príbehy ľudí, ktorí sa v osudný moment nachádzali pod kolabujúcim kolosom a mali to šťastie, že prežili.

Súčasťou priemyselného areálu, ktorý sa rozprestiera na brehu rieky Polcevera, je aj ekologický zberný dvor. V čase zrútenia mosta sa na tomto mieste medzi odpadom prechádzali zberateľky starožitností Marina Guagliatová spolu so svojou dcérou Camillou (24). Obe zasypali sutiny, staršiu ženu uväznili po pás, mladšiu úplne.

"Hasiči ma chceli vyslobodiť, ale nevedeli, že podo mnou je dcéra , ktorá bola celá zasypaná. Kričala som na nich, nech ma nechajú a postarajú sa o ňu," povedala redaktorovi denníka La Repubblica, ktorý ju vyspovedal na nemocničnom lôžku.

Hasiči neskôr zistili, že Marina celý čas držala dcéru za ruku. Na priebeh udalostí si príliš nepamätá, niekoľkokrát stratila vedomie. Všetko jej rozprávala vo štvrtok dcéra, ktorá utrpela početné zlomeniny.

 

Obrovské šťastie mal aj vodič kamióna Luciano Goccia, ktorého odhodila tlaková vlna.

"Práve som prišiel pod most, otvoril som dvere auta a chcel som vystúpiť. Zrazu som letel vzduchom, narazil som do steny, nemohol som dýchať," povedal novinárom Luciano Goccia, keď si zo zdemolovaného nákladiaku prišiel vyzdvihnúť veci.

Luciano ako zázrakom vyviazol iba s vykĺbeným ramenom a pomliaždeninami. Po moste jazdil každý deň, na miesto nešťastia sa nedokáže ani pozrieť. Stále myslí na ľudí, ktorí zostali pod troskami.

Odstránili opustené vozidlá i veľkú časť zrúteného mosta

Talianske úrady odtiahli opustené vozidlá zo zachovalej časti diaľničného mosta Ponte Morandi, ktorého časť sa v utorok zrútila v prístavnom meste Janov. Odstránili z nej aj zelený kamión, ktorému sa podarilo zabrzdiť tesne pred pádom do priepasti.

V piatok talianska webová stránka Genovaquotidiana.com zverejnila videozáznam operácie, na ktorom bolo vidieť okraj zrútenej časti mosta vo výške 45 metrov.


V piatok pomocou ťažkej techniky odstránili aj rozsiahlu vertikálnu časť zrúteného mosta, čím uvoľnili ďalší priestor pre pátranie po nezvestných, informuje agentúra AP. Pod ruinami mosta by sa ešte mohlo nachádzať od desať do dvadsať osôb.

Pátranie sa sústreďuje na trosky piliera, ktorý sa zrútil na ľavom brehu rieky Polcevera, ako aj na časť cesty, ktorá spadla na železničné koľaje, uviedla talianska tlačová agentúra ANSA.

Príbuzní obetí bojkotovali smútočný ceremóniál

Zrútenie mosta si doposiaľ vyžiadalo 38 oficiálne potvrdených obetí a 15 zranených. Štátne pohreby obetí na životoch sú naplánované na sobotu. Na smútočnej ceremónii, ktorá sa konala v piatok 11.30 SELČ, sa zúčastnili aj premiér Giuseppe Conte a janovský arcibiskup kardinál Angelo Bagnasco.

Taliansky denník La Stampa napísal, že príbuzní 17 z 38 obetí nešťastia sa odmietli zúčastniť na smútočnej ceremónii, pretože sú nahnevaní na miestne úrady v dôsledku nešťastia.

 

Komentáre ( 0)