18. 08. 2018 15:11 , článok bol aktualizovaný 18. 08. 2018 15:30 | JANOV/kc

Emotívna chvíľa počas rozlúčky s obeťami: Janovským záchranárom tlieskalo celé mesto

Smútočný obrad slúžil janovský arcibiskup Angelo Bagnasco, ktorý pozostalým odovzdal odkaz od pápeža Františka.

Posledná rozlúčka s obeťami janovskej tragédie.
Posledná rozlúčka s obeťami janovskej tragédie. Foto: TASR/Luca Zennaro/ANSA via AP

Na štátnom pohrebe sa Taliansko rozlúčilo s 19 obeťami pádu janovského mosta. Na ceremónii sa zúčastnilo 5-tisíc ľudí. Pokloniť sa pred rakvami prišli aj záchranári, ktorí z trosiek vyslobodili telá. Keď prichádzali do pavilónu janovského výstaviska, zožali obrovský potlesk.

V Taliansku je v sobotu v platnosti štátny smútok za obete nešťastia, ku ktorému došlo tento týždeň v utorok. Rodiny niektorých obetí sa rozhodli ceremóniu bojkotovať a vyjadriť tak svoj hnev na talianske úrady kvôli nešťastiu.

 

Na obrade sa zúčastnili aj najvyšší ústavní činitelia Talianska. Prišiel prezident Sergio Mattarella, premiér Giuseppe Conte, predseda poslaneckej snemovne Roberto Fico, minister vnútra Matteo Salvini aj predsedkyňa senátu Maria Elisabetta Casellatiová. Rozlúčiť sa s obeťami janovskej tragédii prišli aj futbalisti z dvoch janovských klubov. Informoval portál BBC.

Smútočný obrad slúžil janovský arcibiskup Angelo Bagnasco, ktorý pozostalým odovzdal odkaz od pápeža Františka. 

V kázni počas zádušnej omše v pavilóne výstaviska Bagnasco povedal, že zrútenie mosta je pre Janov "ranou do srdca", a vyzval na solidaritu, aby bolo možné "stavať nové mosty a kráčať spolu" v duchovnom zmysle. Okrem mŕtvych a zranených spomenul stovky ľudí z evakuovaných domov pri miesta nešťastia, ktorí "sú teraz bez domova".

Na záver katolíckej omše vystúpil aj imám, keďže medzi 19 obeťami, ktorým bol sobotňajší obrad venovaný, boli dvaja Albánci moslimského vierovyznania. Po udelení požehnania zosnulým sa pomodlil za to, aby Boh ochránil Taliansko a všetkých Talianov, na čo prítomní zareagovali potleskom. Ten predtým zaznel aj vo chvíli, keď o pavilónu vchádzali členovia talianskej vlády a hráči dvoch hlavných janovských futbalových klubov Genoa a Sampdoria, ktoré vzhľadom na tragickú udalosť odložili víkendové zápas

Posledná rozlúčka.jpg
Posledná rozlúčka.jpg Foto: TASR/Simone Arveda/ANSA via AP
 

Komentáre ( 0)