21. 08. 2018 22:07 , článok bol aktualizovaný 21. 08. 2018 23:43 | NEW YORK/TASR

Trumpov bývalý právnik sa priznal k podvodom počas prezidentskej kampane

Exšéfa Trumpovej volebnej kampane Manaforta medzitým uznala porota za vinného z daňových a bankových podvodov.

Bývalý právnik Donalda Trumpa.
Bývalý právnik Donalda Trumpa. Foto: TASR/AP/Richard Drew

Michael Cohen, niekdajší osobný právnik amerického prezidenta Donalda Trumpa, sa v utorok priznal k spáchaniu finančných podvodov počas Trumpovej predvolebnej kampane vrátane vyplatenia peňažných čiastok určených na umlčanie osôb. Informuje o tom agentúra DPA.

Cohen, ktorý vypovedal na federálnom súde v New Yorku, uzavrel s prokuratúrou dohodu o vine a treste. Podľa zdrojov stanice CNN sa tento 51-ročný právnik vydal do rúk FBI. Cohen už skôr priznal, že zaplatil 130.000 dolárov pornoherečke Stormy Danielsovej za jej mlčanie o údajnom pomere s Trumpom.

Tento čin by sa podľa spravodajskej stanice BBC mohol považovať za porušenie zákonov o financovaní kampane.

Dohoda o vine a treste môže podľa tlačovej agentúry Reuters uškodiť prezidentovi Trumpovi. Cohen totiž môže poskytnúť informácie zvláštnemu vyšetrovateľovi Robertovi Muellerovi, ktorý preveruje možné zasahovanie Ruska do kampane pred americkými voľbami v roku 2016 v prospech Donalda Trumpa.

Exšéfa Trumpovej volebnej kampane uznala porota za vinného

Porota na federálnom súde v americkom štáte Virgínia v utorok oznámila, že dospela k verdiktu v procese s Paulom Manafortom, bývalým šéfom volebnej kampane prezidenta USA Donalda Trumpa. Uznala ho za vinného v ôsmich z 18 bodov obžaloby, informovala agentúra Reuters.

Proces s Manafortom je prvým v rámci vyšetrovania vedeného špeciálnym prokurátorom Robertom Muellerom. Ten vyšetruje údajné ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb v roku 2016 Ruskom.

Porota zložená zo šiestich mužov a šiestich žien dospela k verdiktu po štyroch dňoch zvažovania. Sudcovi oznámila, že v desiatich bodoch obžaloby nedokázala nájsť zhodu. Manaforta uznala za vinného z daňových a bankových podvodov a z toho, že nedokázal zverejniť svoje zahraničné bankové účty, uviedla spravodajská stanica BBC.

Manafort čelil mnohým obvineniam vrátane prania špinavých peňazí a bankového i daňového podvodu v súvislosti s prácou, ktorú vykonával pre bývalého prorusky orientovaného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča predtým, než bol vo februári 2014 zosadený. Manafort sa vyhlásil za nevinného. Jeho obhajoba uviedla, že sa stal obeťou svojich zamestnancov.

Komentáre ( 0)