30. 08. 2018 13:23 | BRATISLAVA, BRUSEL/tvnoviny.sk

Výsledky veľkého referenda o zmene času sú známe: Európania jednoznačne rozhodli

Pre europoslancov ale referendum nie je záväzné.

Zmena času.
Zmena času. Foto: TASR

Prieskum Európskej únie o prechodoch medzi letným a zimným časom má výsledok. Viac ako 80 percent respondentov v celoeurópskom online prieskume potvrdilo, že sa im už v marci a októbri nechce posúvať hodinky.

Nejde však o oficiálne potvrdené číslo. Informáciu zatiaľ priniesli nemecké noviny Westfalenpost s odvolaním sa na dobre informované zdroje v Bruseli. Píše euractiv.sk.

Všetko teraz naznačuje tomu, že Európska únia striedanie času zruší už čoskoro. Aký čas si nakoniec jednotlivé krajiny ponechajú, rozhodnú miestne vlády.

Európska komisia sa práve vo štvrtok má zaoberať výsledkami prieskumu v  diskusii. Hovorca Komisie Margaritis Schinas pripomenul, že prieskum nebol „referendom“ a že Európsky parlament bude mať aj v tejto otázke svoje významné slovo.

Vo väčšine krajín sveta je posúvanie času neobvyklé

Európska komisia ani Brusel nepočítajú s tým, že sa čas v Európe zjednotí alebo že by sa zrušili časové pásma. Ak by sa zrušenie striedania času schválilo, členské štáty by sa samé rozhodli, či si chcú ponechať letný alebo zimný čas.

Posúvanie hodinových ručičiek dopredu v časoch letných mesiacov je dnes vo väčšine krajín sveta skôr neobvyklé. Zvykli si na to najmä krajiny Európy a Severnej Ameriky.

Tento "zvyk" siaha do obdobia prvej a druhej svetovej vojny, respektíve od ropnej krízy sedemdesiatych rokov. Vtedy bolo hlavným účelom letného času šetriť energiu.

Komentáre ( 0)