03. 09. 2018 06:13 | TRIPOLIS/TASR

V Tripolise platí výnimočný stav, z väzenia ušlo vyše 400 väzňov

Stráže úteku nezabránili, pretože sa báli o svoj vlastný život.

Mreže
Mreže Foto: TASR

V súvislosti s bojmi medzi súperiacimi militantnými skupinami, ktoré si od minulého pondelka vyžiadali najmenej 39 mŕtvych a desiatky zranených, prevažne civilistov, vyhlásila líbyjská vláda podporovaná OSN v hlavnom meste Tripolis výnimočný stav. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.

Vzhľadom na nebezpečnú situáciu v meste slúži toto opatrenie podľa vlády na ochranu civilného obyvateľstva. Kabinet tiež vyzval znepriatelené strany, aby rešpektovali prímerie dohodnuté v stredu.

Príčina vypuknutia bojov, v ktorých boli okrem strelných zbraní použité aj granátomety, nie je známy. Príslušníci milícií, ktoré proti sebe bojujú, vládu v Tripolise podporujú.

Chaos v Tripolise využilo viac ako 400 väzňov, ktorí untiekli z jeho z tamojších väzenských zariadení. Po vzbure sa odsúdencom podarilo otvoriť brány a utiecť, uviedla v nedeľu miestna polícia. Stráže úteku nezabránili, pretože sa báli o svoj vlastný život.

V čase úteku väzňov prebiehali v blízkosti väznice, kde sú umiestnení bežní zločinci a prívrženci bývalého vládcu Muammara Kaddáfího, boje.

Komentáre ( 0)