11. 09. 2018 06:16 , článok bol aktualizovaný 11. 09. 2018 09:38 | WASHINGTON/TASR

Do USA mieri mimoriadne ničivý hurikán, úrady nariadili masové evakuácie

Florence môže sprevádzať vietor až s rýchlosťou 220 kilometrov za hodinu.

Hurikán Florence prudko naberá na sile.
Hurikán Florence prudko naberá na sile. Foto: TASR/AP

Úrady nariadili v pondelok masové evakuácie obyvateľstva v niektorých oblastiach na východnom pobreží USA, keďže región sa pripravuje na príchod mimoriadne ničivého hurikánu Florence. Ten medzičasom zosilnel na hurikán štvrtej kategórie, ktorý môže sprevádzať vietor až s rýchlosťou 220 kilometrov za hodinu. V utorok o tom informovalo americké Národné hurikánové centrum (NHC) so sídlom v Miami.

 Florence bude podľa očakávania v utorok ďalej silnieť a pevninu, buď v Severnej alebo Južnej Karolíne, zasiahne vo štvrtok. Avšak vplyvy prírodného živlu sa začnú prejavovať už v stredu, oznámilo NHC.

Guvernér Južnej Karolíny Henry McMaster nariadil povinnú evakuáciu celého pobrežia štátu a jej začiatok je stanovený na utorok. Príkaz sa podľa jeho slov bude týkať približne milióna ľudí.

 

Obyvateľom niektorých častí Severnej Karolíny a Virgínie takisto dali príkaz, aby sa presunuli na bezpečnejšie miesta. Guvernér Severnej Karolíny Roy Cooper vyzval takisto obyvateľov, aby si stiahli aplikáciu Ready NC alebo sledovali Krízový štáb Severnej Karolíny na Facebooku a Twitteri, kde nájdu aktualizované správy o počasí a kde sa ľudia dozvedia, ako sa pripraviť na hurikán. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Odborníci z NHC varovali, že vlnobitie bude životu nebezpečné, ľudí bude ohrozovať aj výnimočnej hustý, prudký lejak a záplavy.

Americký prezident Donald Trump na Twitteri napísal, že guvernéri štátov a Federálna agentúra pre mimoriadne situácie (FEMA) ho o situácii informovali, a vyzval obyvateľov, aby "boli pripravení, opatrní a v BEZPEČÍ!"

Florence je šiesty hurikán súčasnej sezóny a prichádza pred hurikánmi Isaac a Helene, ktoré sa sformovali nad Atlantickým oceánom, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Komentáre ( 0)