11. 09. 2018 10:13 | MOSKVA/TASR

Zábery na najväčšie vojenské cvičenie v Rusku od skončenia studenej vojny

Severoatlantická aliancia ho odsúdila s tým, že ide o skúšku na "rozsiahly konflikt".

Vojenské cvičenie v Rusku
Vojenské cvičenie v Rusku Foto: Reuters

V Rusku sa v utorok začalo vojenské cvičenie Vostok-2018, najrozsiahlejšie od skončenia studenej vojny. Na týždňovom výcviku sa zúčastní viac než 300-tisíc vojakov vrátane síl zo susednej Číny a Mongolska. Podľa ruského ministerstva obrany ide o najväčšie vojenské cvičenie od roku 1981, informuje agentúra TASS.

Manévre, ktoré sa konajú na Sibíri, Severoatlantická aliancia už skoršie odsúdila s tým, že ide o skúšku na "rozsiahly konflikt". Očakáva sa, že na cvičenie zavíta aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý momentálne vo Vladivostoku hostí Východné ekonomické fórum (VEF), kde je jedným z prominentných hostí i čínsky prezident Si Ťin-pching.

Cvičenie sa koná v čase eskalujúceho napätia medzi Moskvou a Západom ohľadom obvinení z ruského zasahovania do západných záležitostí, ako aj v čase prebiehajúcich vojenských konfliktov na Ukrajine a v Sýrii.

 

Do pohotovosti bude uvedených 36-tisíc vojenských vozidiel, 1000 lietadiel a 80 vojnových lodí. Ruská armáda zaradí do výcviku i svoje najnovšie balistické strely krátkeho doletu Iskander schopné niesť jadrové hlavice, tanky T-80 a T-90, ako aj stíhačky Su-34 a Su-35. Ruská flotila nasadí niekoľko fregát vybavených riadenými strelami Kalibr.

Naposledy sa na Sibíri konalo vojenské cvičenie Vostok-2014, pričom sa na ňom v porovnaní s aktuálnymi manévrami zúčastnila iba približne polovica vojakov. Rusko v súčinnosti s Bieloruskom vlani uskutočnilo sériu vojenských cvičení vo svojich západných regiónoch, na ktorých sa zúčastnilo takmer 13-tisíc vojakov.

Komentáre ( 0)