12. 09. 2018 09:08 , článok bol aktualizovaný 12. 09. 2018 21:20 | USA/jh

Hurikán Florence je monštrum, aké ste ešte nevideli

Pred hroznou búrkou varuje obyvateľov guvernér Severnej Karolíny.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

„Rúti sa na nás monštrum. Dobre sa pripravte a dodržujte pokyny úradov," varoval obyvateľov guvernér Roy Cooper. Hurikán Florence má k pobrežiu Severnej a Južnej Karolíny doraziť vo štvrtok.

V centre hurikánu sa vietor pohybuje rýchlosťou až 215 km/h. Meteorológovia sa obávajú, že Florence môže poničiť okrem pobrežia aj oblasti viac vo vnútrozemí.

„Hurikán ovplyvní životy každého z nás. Vlny a vietor, ktoré so sebou prinesie, ste ešte nevideli. Ak ste kdekoľvek v Severnej Karolíne, pripravte sa na Florence," dodal guvernér.

Nachádza sa tam aj Slovenka

Slovenka Petra Luna žije v Sneads Ferry v Severnej Karolíne. Je už medzi evakuovanými ľuďmi. Ako prezradila pre Rádiožurnál, ani nedúfa, že z ich domu niečo zostane. „Už začali kolóny, v okolí je veľmi ťažké zohnať benzín alebo vodu. Ľudia po správach o Florence začali panikáriť," prezradila.

Povinne evakuovali asi milión ľudí, hlavne v nízko položených častiach štátu. Odborníci prirovnali Florence k ničivému hurikánu Hugo, ktorý v roku 1989 zabil 50 ľudí a spôsobil škody za viac ako desať miliárd dolárov, uviedol portál novinky.cz.

Hurikán môže spôsobiť katastrofálne záplavy. Na príchod hurikánu sa pripravujú aj štáty Texas a Washington, kde predpokladajú silný dážď aj záplavy.

 

Stav núdze vyhlásil aj štát Georgia

Guvernér amerického štátu Georgia vyhlásil v stredu vo všetkých 159 okresoch stav núdze. Guvernér Nathan Deal podľa agentúry AP uviedol, že v štáte mobilizujú všetky dostupné zdroje na zaručenie bezpečnosti obyvateľov pred príchodom hurikánu Florence.

Dealovo rozhodnutie súvisí s predpoveďou Národnej meteorologickej služby, že hurikán by mohol smerovať na juhozápad po tom, ako tento týždeň udrie na Severnú a Južnú Karolínu. Stav núdze už skôr vyhlásili práve v Severnej a Južnej Karolíne, Marylande a Washingtone D.C., pričom úrady nariadili evakuáciu do 1,7 milióna ľudí z oboch Karolín a Virgínie.

Hurikán v stredu zoslabol na tretiu kategóriu a sprevádza ho vietor s rýchlosťou 205 kilometrov za hodinu. Očakáva sa, že pevninu zasiahne v piatok skoro ráno. Podľa úradov ide o "výnimočne nebezpečný veľký hurikán", ktorý pravdepodobne spôsobí vážne škody, informuje spravodajský server BBC.

Komentáre ( 0)